A múlt héten egyhónapos csúcsra ment a eurostoxx50, az S&P500, a Nasdaq, sőt még a spanyol és olasz index is, de ami talán még ennél is meglepőbb, hogy a eurostoxx bank index is másfél hónapos csúcson zárta a hetet. A korábbi nagy menedék német kötvényeket is otthagyták: a bund árfolyama május eleji szintekre esett le - annak ellenére, hogy a spanyol és olasz kötvénypiacon továbbra is volt némi nyomás, bár mondjuk az olasz 10éves ugyanott van, ahol egy hónapja.
Mit mutat ez? Habár az európai döntéshozók nem tudták megoldani a problémákat, nincs igazi, hosszútávú megoldás, ám most a piacok úgy értékelik, hogy a korábbi euro-pánik talán túlzás volt. Európa problémája nem akut, hanem krónikus, ami megoldást igényel, de nem feltétlenül azonnalit. Így folytatódik az európai barkács-politika, amivel talán el lehet érni annyit, hogy a politikusok és befektetők nyugodtan tölthetik a nyarat - ám az elásott problémák még elő fognak kerülni.
Egyébként szintén érdekesség, hogy a portugál 10-éves állampapírok hozama 10% alá, egyéves mélypontra (!!!) esett ilyen rossz hangulat mellett is (a kétéves papír 7% alatt, miközben fél éve még a 15-20%-os hozamszinten kereskedtek vele). Kiemelendő a magyar eszközök jó teljesítménye is: veszik a magyar kötvényeket, s amíg ez így megy, addig a magyar állam adni is fogja bőségesen őket, mivel egyértelmű célja, hogy minél több forint-kötvényt bocsásson ki, és a lejáró devizaadósságot ezzel finanszírozza át: a bejövő forintból az MNB-nél devizát vesz, és ebből a devizából fizeti vissza a devizakötvényeseket és az IMF-et, ezzel csökkentve Magyarország külföld felé fennálló devizakitettségét. A hosszú magyar kötvényhozamok kéthónapos mélypontra, az EURHUF keresztárfolyam egyhónapos mélypontra zuhant.
Úgy tűnik egyelőre, hogy minden érdemi európai döntés nélkül, és a folyamatos elodázás ellenére elindult egy klasszikus unalmas, lassú nyári árfolyamemelkedés, ami nyugodtan eltarthat őszig, amikor visszaérkeznek a befektetők a piacra...