3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Mint tudjuk, technikai értelemben akkor van recesszióban egy gazdaság, ha két egymást követő negyedévben csökken a GDP.

Természetesen nyilván csak definíciós kérdés, hogy mit nevezünk recessziónak, hiszen ha mondjuk egy robosztus növekedési periódus után jön két negyedév, amikor -0,1 és mondjuk -0,2% a növekedés (azaz csökkenés) és ezután ismét erős növekedés jön, az nem nagyon viseli meg a gazdaság szereplőit, míg ha mondjuk hosszú stagnálás után van két negyedév amikor -5% és -5% a gazdaság teljesítménye, az hatalmas tragédia, és óriási konfliktusokat, társadalmi feszültségeket okoz. Recesszió és recesszió között tehát nagy különbség lehet, és mivel a recesszió a gazdaság zsugorodását jelenti, ezért minden olyan hosszabb periódust recessziónak nevezhetünk, amikor a gazdaság (vagy annak valamelyik szegmense, esetleg valamelyik régió) zsugorodik.

Ebből a szempontból kijelenthetjük, hogy a magyar gazdaság számos területe 2006 óta recesszióban van. Miután 1995-2002 között egy viszonylag stabil fellendülés uralta a magyar gazdaságot, 2002 után először a Medgyessy-féle fiskális expanzió, majd a devizahitelezés okozta hitelexpanzió hozott komoly, és túlfűtött növekedést a magyar gazdaságban, s ezek lecsengése, az ezek utáni "másnaposság" okozza az azóta tartó gyengélkedést.

Először a Gyurcsány-csomag megszorításai lassították be Magyarországot, majd mikor ebből kilábaltunk volna jött a Lehman-válság, a devizahitelezés összeomlása, és a hitelszűke, majd a rövid 2011-es állami stimulust követően a 2012-es súlyos megszorítások okozta recesszió.

A lakossági fogyasztást jól leképző belkereskedelem folyamatos összeomlásban van 2006 óta:

//www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_okfa001.html

A kiskereskedelmi forgalom ez alatt az idő alatt 17%-kal esett össze, szinte megállás nélkül zsugorodva. A lakosság 2006 óta folyamatosan szegényedik.

Az építőipar 2005 óta zuhan minden évben, összesen 34%-kal esett, ami hatalmas szám, eltűnt az építőipar harmada, s csak azért nem több, mert EU-s, állami kereslet volt:

//www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_oe002.html

(látszik, hogy állami szektor nélkül mi a helyzet: a lakossági építkezés volumene például harmadáRA esett a 2004-es tetőzéstől 2010-ig)

Ezt a belső romlást az exportszektor erőssége 2008-ig elfedte, de a hazai GDP szintje még ma is alacsonyabban van, mint 2005-ben, hét éve!

Szerintem tehát nem nagyon érdemes lovagolni azon, hogy most "recesszióba esett" a gazdaság, mivel 5-6-7 éve gyakorlatilag folyamatosan abban van, és ez a visszaesés nagyon mély, hosszú, és túlmutat egy szokásos recesszión. Ez már annál több, ez depresszió:

//en.wikipedia.org/wiki/Depression_(economics)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!