3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Mint tudjuk, technikai értelemben akkor van recesszióban egy gazdaság, ha két egymást követő negyedévben csökken a GDP.

Természetesen nyilván csak definíciós kérdés, hogy mit nevezünk recessziónak, hiszen ha mondjuk egy robosztus növekedési periódus után jön két negyedév, amikor -0,1 és mondjuk -0,2% a növekedés (azaz csökkenés) és ezután ismét erős növekedés jön, az nem nagyon viseli meg a gazdaság szereplőit, míg ha mondjuk hosszú stagnálás után van két negyedév amikor -5% és -5% a gazdaság teljesítménye, az hatalmas tragédia, és óriási konfliktusokat, társadalmi feszültségeket okoz. Recesszió és recesszió között tehát nagy különbség lehet, és mivel a recesszió a gazdaság zsugorodását jelenti, ezért minden olyan hosszabb periódust recessziónak nevezhetünk, amikor a gazdaság (vagy annak valamelyik szegmense, esetleg valamelyik régió) zsugorodik.

Ebből a szempontból kijelenthetjük, hogy a magyar gazdaság számos területe 2006 óta recesszióban van. Miután 1995-2002 között egy viszonylag stabil fellendülés uralta a magyar gazdaságot, 2002 után először a Medgyessy-féle fiskális expanzió, majd a devizahitelezés okozta hitelexpanzió hozott komoly, és túlfűtött növekedést a magyar gazdaságban, s ezek lecsengése, az ezek utáni "másnaposság" okozza az azóta tartó gyengélkedést.

Először a Gyurcsány-csomag megszorításai lassították be Magyarországot, majd mikor ebből kilábaltunk volna jött a Lehman-válság, a devizahitelezés összeomlása, és a hitelszűke, majd a rövid 2011-es állami stimulust követően a 2012-es súlyos megszorítások okozta recesszió.

A lakossági fogyasztást jól leképző belkereskedelem folyamatos összeomlásban van 2006 óta:

//www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_hosszu/h_okfa001.html

A kiskereskedelmi forgalom ez alatt az idő alatt 17%-kal esett össze, szinte megállás nélkül zsugorodva. A lakosság 2006 óta folyamatosan szegényedik.

Az építőipar 2005 óta zuhan minden évben, összesen 34%-kal esett, ami hatalmas szám, eltűnt az építőipar harmada, s csak azért nem több, mert EU-s, állami kereslet volt:

//www.ksh.hu/docs/hun/xstadat/xstadat_eves/i_oe002.html

(látszik, hogy állami szektor nélkül mi a helyzet: a lakossági építkezés volumene például harmadáRA esett a 2004-es tetőzéstől 2010-ig)

Ezt a belső romlást az exportszektor erőssége 2008-ig elfedte, de a hazai GDP szintje még ma is alacsonyabban van, mint 2005-ben, hét éve!

Szerintem tehát nem nagyon érdemes lovagolni azon, hogy most "recesszióba esett" a gazdaság, mivel 5-6-7 éve gyakorlatilag folyamatosan abban van, és ez a visszaesés nagyon mély, hosszú, és túlmutat egy szokásos recesszión. Ez már annál több, ez depresszió:

//en.wikipedia.org/wiki/Depression_(economics)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!