Különös esemény zajlott le a pesti Lloyd-palota földszinti nagytermében 1864. február 12-e és 15-e között: jótékonysági bazárt tartottak, amelyen a pesti és a bal partra átgyalogolt budai közönség szabott árak nélkül vásárolhatta meg a fölkínált termékeket. Az akciót gróf Batthyány Lajosné, a Pesten kivégzett államférfi özvegye szervezte a szükséget szenvedők számára.
A pultok mögött a kor nagyjainak asszonyai álltak. A kínálat változatos képet mutatott: egyesek megunt könyveiket, apróbb tárgyaikat ajánlották föl, de iparosok és kereskedők is beszálltak a segélyezésbe. Akadt ott pipere, parfüm, hajkefe, főkötő, apróbb ruhadarabok, porcelán- és faipari termékek éppúgy, mint üvegedény és sütemény. A tucatnyi áruda közül az egyik ételt-italt kínált - itt is, akárcsak a többiben, nem voltak árak, mindenki annyit adott, amennyit jónak látott.
A legnagyobb népszerűségnek mégsem a fentebb leltározott a cikkek vagy a finom falatok örvendtek, hanem azok a kézzel készült munkák, például faragványok, amelyeket nem kisebb személyiség, mint Deák Ferenc, a Haza Bölcse alkotott kevés szabadidejében.
Az akció során végül csaknem harminchétezer forint folyt be a gróf Batthyány Lajosné által kezelt kasszába. Ez akkortájt igencsak jelentékeny összegnek számított: mindezt jól érzékelteti, hogy magát a Lloyd-palotát 129.439 forintból húzták föl 1828 és 1831 között.
Nem mellékesen érdemes megjegyezni, a háznak otthont biztosító telket 1820-ban 55.876 váltó forintért szerezte meg a pesti kereskedők alkotta társulat.
Lázin Miklós András
mfor.hu