3p

Minden vállalkozás életében mérföldkövet jelent, amikor komolyabb fejlesztésbe kezdenek. Ez azonban számos kérdést felvet, így többek között azt is, hogy mindezt milyen forrásokból biztosítsa.

Nem mindegy honnan jön (mfor.hu)

Sok cég érvel úgy, hogy "addig jó amíg nincs szükségünk hitelre, majd a cég nyereségéből finanszírozzuk a fejlesztéseinket", megpróbálva elkerülni a külső finanszírozási forrásokból adódó esetleges kockázatokat. Akik a fenti kijelentéshez hasonlóra ragadtatják magukat, azok csak a kockázatok egy nagyon kis szeletét mérik fel, nem számolnak - illetve lemondanak - ugyanakkor a gyorsabb fejlesztésből adódó lehetséges pótlólagos bevételekről.

Előnyök

A belső finanszírozás sem tekinthető tehát tökéletes megoldásnak, ennek is megvannak persze az előnyei. A vállalkozó számára a legfontosabb, hogy azonnal rendelkezésre áll a pénz, nincsenek adminisztratív kötelezettségek, költségek, amelyek a szükséges összeg előteremtéséhez szükséges.

Fontos szempont sokak számára, hogy kiszámíthatatlan piaci helyzetben a külső források komoly kockázatot rejthetnek, hiszen ezeknél fennáll a visszafizetési kötelezettség, míg a cég rendelkezésére álló pénzeknél ilyen nincs. Nem elhanyagolható szempont, hogy nincs kamatköltség sem.

Bizonyos esetekben a banknál hitelképesség szempontjából kedvező, hiszen a társaság nincs eladósodva, működése során pénzügyi szempontból nagyobb függetlenséget élvez.

Hátrányok

A cég méretétől, illetve a működési területétől függően számtalan hátránnyal is járhat ugyanakkor, ha lemondunk a külső forrásokról. Így például a fejlesztésekre rendelkezésünkre álló összeg véges, hiszen a cégnek csak adott mennyiségű pénze van. Mindez pedig fékezheti a piaci terjeszkedési lehetőségeit, illetve a fent már említett, ún. feláldozott haszonnal együtt (vagyis amiről lemondunk a pótlólagos forrásbevonás helyett) versenyhátrányba hozhatja a vállalkozásunkat. Figyelembe kell venni azt is, hogy a csakis saját forrásait használó cégek többnyire nem tudnak az adott szerkezetből kitörni, így a struktúra konzerváló hatás hátrányaival is érdemes számolni.

… és a külső források

Tekintsük át milyen pozitívumai és negatívumai vannak ha külső forrásból finanszírozzuk a cég működését, terjeszkedését. Egyrészt a külső hitellel a vállalat növelheti a piaci alkalmazkodó képességét, miközben erősítheti a piaci részesedését. Ami a pénzügyi mutatókat illeti, az egyik mérvadó, a saját tőkére eső hozam is látványosan növekedhet, ha külső forrásokat is bevonunk.

Ellene szólnak ugyanakkor a kockázatok, melyek közül többet előzetesen fel sem tudunk mérni, hiszen napjainkban igen gyorsan változnak a körülmények. Sok cégvezetőt elriaszt az a tény, hogy a külső segítség hitel, kamat és költség visszafizetési kötelezettséggel jár.

Menedzsment Fórum 

Az oldalakon megjelenő információk, ajánlatok, meghatározások és leírások kizárólag a tájékoztatás célját szolgálják, azok semmilyen körülmények között nem minősülnek a CIB Bank Zrt. Ptk. 211.§-a szerinti ajánlattételének vagy pénzügyi tanácsainak. Az oldal működtetője, karbantartója és technikai kivitelezője az Origo Zrt., ezért a CIB Bank Zrt. semmilyen felelősséget nem vállal az oldalon elhelyezett információk esetleges hiányosságai, pontatlanságai és az esetleges elírások miatt. Az oldalakon elhelyezett információk felhasználására kizárólag a felhasználó saját felelősségére kerülhet sor. A honlap tartalma nem feltétlenül tükrözi a CIB Bank Zrt. hivatalos véleményét az adott kérdésekben. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!