2p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az akadémiai reformfolyamat felgyorsítására van szükség a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) reformbizottsága szerint; az előterjesztésről hétfőn kezdődő közgyűlésén tárgyal a tudós testület.

Az "utóbbi 8-10 hónapban több olyan hazai és nemzetközi társadalmi fejlemény következett be, amelyek arra indítanak, hogy a lépéstartás érdekében az akadémiai reformfolyamatot felgyorsítsuk" - olvasható az MTA internetes honlapján közzé tett dokumentumban. A határozottabb megvalósítás indokai között szerepelnek a "magyar társadalom lemaradásának fenyegető jelei mind a gazdasági növekedés mutatóit, mind az innovációs aktivitást illetően".

A dokumentum szerint az Akadémia vezetői kollégiuma megállapította, hogy időarányosan teljesültek a meghatározott célok. A reform első szakaszában, 2006-ban a kutatóhálózat és kutatás-menedzsment területén minőségelvű változásokat hajtottak végre. Az intézetigazgatói pályázatokat nemzetközi körben hirdették meg, a kutatócsoportok hálózatának forrásait versenypályázati formában osztották fel, önálló kutatóintézeti főosztályt, illetve kutatás-fejlesztési és innovációs főosztályt hoztak létre.

Mindemellett nemzetközi zsűrik jöttek létre, amelyek tagjai közreműködnek a pályázati folyamatokban. Az aránytalanságok, amelyek az MTA tagjai között a nők és fiatalok hátrányára alakultak ki, jelentős mértékben csökkennek a tagválasztás során, s tovább javult a fiatal kutatók aránya a kutatóintézetekben.

A reform második szakaszában, 2006-2007-ben az MTA részt vett egyebek mellett a kormányzati kutatás-fejlesztési stratégia és az Új Magyarország Fejlesztési Terv kidolgozásában. A harmadik szakaszban folytatják az Akadémia szervezeti átalakításait, s kezdeményezik az akadémiai törvény, valamint a kapcsolódó gazdasági és innovációs jogszabályok módosítását.

A reformbizottság elképzelései szerint az akadémiai törvény módosításával az MTA döntéshozatali mechanizmusában a jelenlegi túlszabályozottságot felváltaná egy életszerű és hatékony, a személyi felelősségeket és jogköröket egyértelműen rögzítő szervezeti működés. Szükség van a teljesítményértékelés jogszabályi kereteinek átalakítására, valamint az értékelési formák érvényesítésére - mutatnak rá az előterjesztésben.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!