A Szabó Gáborral készített interjúban szó esik arról, miért volna jó Magyarországnak a neutronkutató Debrecenbe vagy a csúcslézer Szegedre. Az innovációs szövetség elnöke ezt kifejtve hangsúlyozza: a csúcstechnológiának otthont adó ország felkerül a világ tudományos térképére, részévé válik a nemzetközi szakmai vérkeringésnek.
"Segíti az ország tudományának, oktatásának a fejlődését is. Egy ilyen berendezés húzóhatást gyakorol a környék iparára is. Aki egy kontinentális jelentőségű nagyműszer üzemeltetőjétől kap megbízást, az a technológia élvonalát tudja, megfelel a legszigorúbb minőségi követelményeknek" - részletezte Szabó Gábor, aki szerint idáig azonban csak a mérnöki és a természettudományos pályák megbecsülésén keresztül vezethet az út.
Szavait alátámasztandó az elnök azt is megjegyezte: lehet ugyan, hogy megnyerjük a szuperlézert, de "ha a jelenlegi trendek nem változnak, elképzelhető, hogy nem tudjuk működtetni". Mint hozzáteszi: a probléma általánosságban az, lesz-e elég szakember, hogy helytálljunk a nemzetközi gazdasági versenyben.
"Ha lesznek szakemberek, akkor részt tudunk venni a nagyberendezés működtetésében is. Ha nincsenek megfelelően képzett, fiatal szakembereink, akkor minden, ami csúcstechnológia, ami innovációt igényel, elkerüli az országot" - mondta a lapnak Szabó Gábor. Reményei szerint "a Prága-Szeged kettős lesz a nyertes" - olvasható a Népszabadság cikkében.