3p

Most még próbálhatjuk úgy eladni, mintha nem legyőzöttként kullognánk el a híres "gazdasági szabadságharc" mezejéről, de ezek után minimum nehéz lesz a választópolgárok szemébe nézni. És akkor még nem beszéltünk arról, mi lehet mindennek az ára. Mfor.hu-szubjektív.

Az már most látszik, hogy nagyon mély gödröt ásott magának a kormány, amiből nehéz lesz kikecmeregni. Tegyük fel ugyanis, hogy kétféle választópolgár van: az egyik, aki az elmúlt másfél évben egyetértett a kormány döntésével, hangosan ágált Magyarország függetlensége mellett. Eléjük most oda kell állni, és azt kell mondani, hogy "Bocs, nem jött be". A másik nagy csoport az, amelyik másfél éve ekézi a kormányt hol halkabban, hol hangosabban azért, mert háborút kezdett az IMF ellen, holott ez a harc eleve esélytelen volt a mi szemszögünkből. Eléjük pedig oda kellene állni és megmagyarázni azt, miért kellett másfél évig a magyarok százezreinek idegeivel játszani. Miért kellett 317 forintos euró és 600 bázispontos magyar CDS-felár ahhoz, hogy belássuk a vereségünket? Miért nem volt elég az, hogy az elmúlt hónapokban kormányközeli közgazdászok is szinte könyörögtek azért, hogy üljünk egy asztalhoz a Valutaalappal?

Most nem akarom itt elővenni a tavaly nyári "lánglelkű", szabadságharcról szóló kormányzati nyilatkozatokat. Csak az elmúlt hetekből álljon itt két idézet: "A magyar kormánynak nincs szüksége arra, hogy újabb hitelmegállapodást írjon alá a Nemzetközi Valutaalappal" - mondta Kósa Lajos a köztévé reggeli műsorában október 18-án. Kósa ennél élesebben is fogalmazott: szerinte senki nem hívta Magyarországra a Valutaalap küldöttségét, de ha már itt voltak, akkor beengedtük őket. (Kósa: hát Téged meg ki hívott?) Ezek után remélem, Kósa Lajos nem tagja a jelenlegi hitelmegállapodásról tárgyaló delegációnak, mert akkor soha nem kapunk hitelt, ha neki kell érvelnie.

Fókuszban a pénzügyi békéltető testület
mfor.hu konferencia december 8-án a Gellértben

Az megszokott, hogy ilyenkor a bejelentés előtt a felek mereven ragaszkodnak véleményükhöz, titkolóznak. Ebbe azonban szerintem nem biztos, hogy belefér az, hogy Giró-Szász András kormányszóvivő még csütörtök reggel is úgy nyilatkozott egy sajtótájékoztatón, hogy hazánk kiáll a piaci finanszírozás mellett. Akkor inkább ne mondott volna semmit. Ez most úgy tűnik, mintha neki elfelejtettek volna szólni, hogy megkezdődtek a tárgyalások a színfalak mögött.

Persze a tárgyalások hírét meg lehet próbálni pozitívan tálalni, ahogy azt a kormány meg is próbálta. De tényleg el lennék keseredve, ha a magyar emberek többsége a "nem hitel, hanem biztosítás", illetve a "nem növeli az államadósságot" kifejezéseket csont nélkül bevenné. Persze az is lehet, hogy beveszi. Akkor viszont fennáll a kérdés, hogy ugyanilyen biztosítást miért nem lehetett három hónapja mondjuk 280 forintos eurónál kötni? Kikötés volt a tárgyalások előtt, hogy csak akkor áll velünk szóba a "biztosító", ha történelmi csúcsot dönt az euró/forint árfolyam?

Az már most látszik, hogy a nagy szabadságharc árát kétszer fogjuk megfizetni: megfizettük már egyszer a forint gyengülésével és azzal, hogy egy hajszálon múlt a leminősítésünk. De lehet, hogy a neheze csak most jön. Az IMF ugyanis nem szokta csak úgy szórni a pénzét. Biztosak lehetünk abban, hogy valamilyen ára lesz a megállapodásnak. Lehet, hogy a végtörlesztés befagyasztása, lehet, hogy adóemelés, de valami biztos.

BK

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!