Elég egyértelmű, hogy a következő évek miről fognak szólni: a pénztelen államok megpróbálnak több bevételre szert tenni. S honnan lehet elvenni? Ahol van. A gazdagok egyre gazdagabbak lettek az elmúlt pár évtizedben, így logikus, hogy tőlük sokat lehet elvenni: vagyonadók (magyar vonatkozás: ingatlanadó?), fogyasztási adók (magyar vonatkozás: luxusáfa), magasabb marginális adókulcsok a jövedelmekre, ezek közé értve az osztalékot, kamatjövedelmet, stb. A gazdagok adóterhelése a következő években nőni fog, más út nincs. Éppilyen fontos a befektetőknek, hogy valószínűleg a cégek terhelése is nőni fog, ugyanezen okokból. Szektorális adók, "szolidaritási" adók, büntetőadók, stb. (mfor.hu szerk: lásd még Dimon: "ez nem a Lehman-válság" - V_P: "Hát nem")
Az államnak pénz kell, és az állam el fog venni. Mivel a polgároktól, az alsóbb és középrétegektől nem vehet el (az elmúlt évtizedekben a fejlett világban ezek a rétegek nem gazdagodtak szinte semmit!), ezért a vállalatoktól és a gazdag magánszemélyektől fog elvenni. Ennek pedig fontos hatásai lesznek a tőzsdére is, ez ugyanis azt jelenti, hogy még ha nőni is tudnának a céges profitok (erre kicsi az esély) akkor is a magasabb adók miatt a nettó, adózás utáni profitabilitás csökkenni fog. Ez egyáltalán nincs még beárazva a részvénypiacokon. Ne lepődjünk tehát meg, ha akár a befektetők, akár befektetési célpontjaik nyakába időnként újabb, meglepő adókat varrnak. Most már ezzel is számolni kell, sőt, minden számításunkat ennek tudatában kell elvégezni!
(Érdemes ehhez elolvasni a legutolsó Economist: Hunting the rich című cikkét és a témához csatolt egyéb írásaikat)
Fizessenek a gazdagok!
Ugye azt senki nem gondolta komolyan, hogy miközben a fejlett világ adósságcsapdában vergődik, az államoknak nincs pénze, aközben világszerte a vállalati adókulcsok több évtizedes mélyponton vannak, éppúgy, mint a gazdagok adókulcsai?!