Finom és egészséges. Mégis inkább csak karácsonykor kerül hal a tányérunkra. Bár hazánkban öt éve folyamatosan növekszik a halfogyasztás, még mindig csak 3, 74 kilogramm az egy főre jutó éves vásárlás, ami messze elmarad az uniós húsz kilóhoz képest.
Egy néhány éve készült felmérésből mégis az derül ki, hogy a baromfi után a második legkedveltebb húsféleség a hal. Ez az ellentmondás abból adódik, hogy a halat ünnepi ételnek tekintjük. Ezért nem véletlen, hogy éppen karácsony tájékán vásároljuk a legtöbb pontyot, fogast és busát.
Az idei forró nyár nem kedvezett a tógazdaságoknak: a mintegy 23 ezer hektárnyi tóterületen gazdálkodó száz termelőt jelentősen érintette az aszály és az ebből adódó vízhiány. A kánikulában ugyanis a halastavak vízszintje naponta több centiméterrel apadt a párolgás miatt, ugyanakkor sem természetes, sem fizetett vízutánpótlást nem sikerült szerezni.
A vízhiány sok helyen a halak pusztulásához vezetett, így kényszer lehalászásokra volt szükség. Külön gondot okozott, hogy a takarmány ára duplája a tavalyinak.
A ponty a legnépszerűbb
A nehézségek ellenére a halászok talán mégsem járnak annyira rosszul, mert legalább - a korábbi évekkel ellentétben - nem kell olcsó, ámde sokszor kétes minőségű szlovák és cseh pontyimport-dömpingre számítani. Ezzel szokták ugyanis az áruházláncok lenyomni az árakat. A halászok abban is reménykednek, hogy az idén egyik nagyáruház sem akciózik majd importált édesvízi hallal.
Az árakat figyelve azt láthatjuk, hogy a halárusító helyeken a fogyasztás kétharmadát adó ponty kilóját 600-900 forintért, a pontyszeletet pedig 1000-1400 forintért kínálják.
A harcsát 1400, a csukát 900-1000 forintért, a süllőt 1500-ért, míg az afrikai harcsát, illetve filéváltozatát, valamint a mediterrán vidékekről származó kéksügért 1200-2000 forintért mérik. A hazai vizekben nevelt afrikai harcsát filéként árusítják, s azt ajánlják, otthon ne is próbálkozzunk a pucolással.
A hazai halak közül a jóval olcsóbb busa és amur is bőven kapható, e halak filéje és törzse kilónként 600-900 forintba kerül. Borsosabb árakra számíthatunk, ha különféle tengeri herkentyűkre vágyunk.
Kóstolhatunk cápaszeletet is
Bár kínálatból nincs hiány, egyes helyek között kétszeres árkülönbségek is lehetnek. Nagy népszerűségnek örvend a lazac, amelyből egész halat, filét, szeletet, kockát árusítanak nyersen és konyhakészen, 3200 és 6000 forint közötti áron. Legdrágább a füstölt norvég lazacfilé, ezért már kilónként 8000-9000 forintot kell fizetni.
Valamivel olcsóbb, 3800 forint a tengeri sügér és filé-változata, amelynek kilója 6100 forint. De kaphatunk cápaszeletet is, 1800 forintért, vagy akár lepényhalat 2800, míg ördöghalat 4800 forintért kilónként.
Az egészséges és tudatos táplálkozás elterjedése nagymértékben hozzájárult a halevés növekedéséhez, sőt egyes országokban divatételként tartják számon a halat. A Halászati Terméktanács szeretné, ha minél több "ünnepnapot" iktatnánk étrendünkbe. Szlogenjük is üzeni: „Egyen halat, finom falat!”.
A fogyasztás népszerűsítése érdekében számos rendezvényt, szabadtéri mulatságot szerveznek, illetőleg támogatnak, ahol igen változatos halételeket készíthetnek és kóstolhatnak az ínyenc látogatók, akár főzőverseny keretében is.
A Halászati Terméktanács pár évvel ezelőtt kampányt indított annak érdekében, hogy a boltokban - a jogszabályoknak megfelelően - fel legyen tüntetve a termék származási helye. A tőlünk északabbról származó pontyok ugyanis nem vagy nem kielégítő mértékben tartalmazzák a paprika oldásához szükséges zsírt, ami a finom halászlé nélkülözhetetlen feltétele. Enélkül ugyanis keserű lesz az étel. A Kárpát-medence halastavaiban és természetes vizeiben élő pontyokból viszont ízletes halászlé készíthető – és ehhez nem kell mélyebbre nyúlnunk a pénztárcánkba, mint tavaly.
Simon Rita