3p

Legyen szó magáncélú vagy vállalati hitelről, nincs könnyű helyzetben, akinek arról kell döntenie, hogy a hazai fizetőeszközben vagy másmilyen devizanemben adósodjon el. Miközben a hírek arról szólnak, hogy gyengül a forint és drágulnak a devizahitelek, azok kamatai ugyanis még mindig jóval kedvezőbbek, mint a forinté.

Az elmúlt hetekben tapasztalt forintgyengülés miatt a forintban fizetendő törlesztő részletek a következő hónapban akár 5-6 százalékkal is magasabbak lehetnek, ez pedig akár a korábban tervezett cash flow-t is befolyásolhatja.

Magyarországon a cégek túlnyomó többsége forintban kapja meg a bevételeit (ahogy a lakosság is forintban kap fizetést), miközben az elmúlt években egyre nagyobb lett a devizahitelek aránya. Az alacsony kamatok miatt úgy néz ki, hogy jó ötlet devizában eladósodni, a kockázatokról viszont nem szabad elfeledkezni.

Kamat és árfolyamkockázat


A fő ok, amiért a többség a devizahitelt választja, mert a havi törlesztő részletek a devizahiteleknél sokkal alacsonyabbak, mint a forinthiteleknél. Devizahiteleknél kétféle kockázattal kell számolnunk. A havi részletet a kamatláb változása mellett az árfolyam változása is emelheti, illetve csökkentheti. Vagyis a devizahiteleknél nem mindegy, hogyan alakul a forint/euró, a forint/svájci frank, illetve forint/yen árfolyam.

Ami a kamatlábak változását illeti, a szakértők drasztikus kamatcsökkentésre vagy kamatemelésre sem a svájci jegybank, sem az Európai Központi Bank részéről nem számítanak. Így ebből kifolyólag rövid távon nem várható a törlesztő részletek jelentős változása.

A deviza alapú hiteleket a bankok devizában tartják nyilván, de a folyósítás mellett a törlesztések is döntően forintban történnek. A havi törlesztőrészleteket frankban, illetve euróban állapítják meg, majd azt a mindenkori forint- árfolyammal megszorzott összeget kell hónapról hónapra a banknak visszafizetni. Az árfolyamokat azonban nem lehet előre látni, ez a bizonytalanság a devizahitelek árfolyamkockázata. Ha tehát a forint a korábbi 250 körüli szintről, ahogy azt mostanában tette 265 forintig gyengül az euróval szemben, akkor az hat százalékos többletköltséget jelent számunkra a havi részletnél. Fontos azonban megjegyezni, hogy csak abban a hónapban lesz drágább a törlesztés, amelyikben a forintárfolyam gyengébb volt az eredeti szerződéskötéskori árfolyamnál.

Mi van a forinthitelekkel


A forinthitelek mellett szóló érv, hogy jóval kiszámíthatóbb az az összeg, amit havonta fizetnünk kell, ám ezért a kisebb kockázatért általában magasabb kamatot  fizetünk. Sajnos a legfrisebb elemzések szerint a hazai inflációs szint meredek esése és ezzel párhuzamosan a jegybanki (és a hitelkamatlábak) csökkenésével nem lehet számolni, így az idei évben a deviza és a forint közötti kamatkülönbség az év második felében csökkenhet.

És ha devizában van jövedelmünk?

A cégek számára érdekes lehet az a kérdés is, hogy milyen hitelt érdemes felvenniük akkor, ha a bevételeik egy része devizában keletkezik. Problémát jelenthet, hogy a bevéltelek forintra váltása is kockázatot rejt önmagában, hiszen a szerződés megkötésekor nem lehet tudni, hogy a teljesítéskor mennyi forintot kapunk a leszállított árunkért. Így logikus lépésnek tűnik, hogy amennyiben ezeket a bevételeket nem fedezzük le, akkor a befolyó összeget például hiteltörlesztésre fordítsuk, csökkentve az árfolyamváltozásokból eredő kockázatainkat.

Menedzsment Fórum 

Jogi nyilatkozat

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!