A devizahitelek visszatörlesztése várhatóan jelentős devizakereslettel jár (majd), ami várhatóan gyengíteni fogja a forintot. A piac ezt látja, és a forint emiatt már most gyengülésnek indul. A gyengülés miatt a bankok várható veszteségei egyre nőnek (hiszen minden 180 Ft-on visszatörlesztett CHF-en egyre több forintot buknak, ahogy a CHFHUF árfolyam emelkedik), aminek hatására nő az országkockázat, romlik a bankok helyzete. Ennek hatására pedig tovább gyengül a forint.
Ha kellően sokan törlesztenek vissza és addig kellően begyengül a forint, akkor lehetséges, hogy a bankok olyan nagy veszteségeket szenvednek, ami már nehezen kezelhető - ezt is látják a piaci szereplők, így attól való félelmükben, hogy ez bekövetkezik, már most eladják magyar eszközeiket (kötvényt, részvényt, vagy simán a forintot). Ez is gyengíti a forintot. Ráadásul a forint gyengülésével a magyar államadósság nő, hiszen majd fele devizában denominált, így ami egy hete 1 euró adósság volt, az most is egy euró, de akkor 280 Ft volt, most 290. Ráadásul a forint gyengülésével a forintos államkötvények hozamai is emelkednek, tehát a jövőbeli kamatszolgálatunk is nő, így kétirányból is negatív ez az államadósságra. Ez utóbbi 2 tényező pedig növeli az országkockázatot, ami gyengíti a forintot. Számos ilyen kis apró, önerősítő összefüggés van még a forint és magyar eszközök piacán, ami nagy veszélyeket rejt. Habár kissé túlzás, de idézem, amit a napokban mondott egy neve elhallgatását kérő ismert makroelemző kollégám:
"A kormány kiosztotta a forintellenes spekulánsoknak a royalflush-t"
(azért hozzá kell tennünk, hogy a mai nagy gyengülésbe a nemzetközi folyamatok is jelentősen belejátszottak, gyengült ma a zloty és például a román lej is, de ettől még a fenti visszacsatolásos folyamat sajnos valószínűleg él)