3p

Az újabb megszorítócsomag kapcsán ismét tömegtüntetések és országos sztrájkok zajlanak Görögországban. Nálunk jobban talán senki nem sajnálja most a görögöket, hiszen mi aztán megtanultuk, mi az a megszorítás, igaz, lassan el is felejtjük, újabban "reformnak", "megújításnak", "racionalizálásnak" hívjuk. Magyarországon viszont néhány éve már a tizennegyedik havi nyugdíj emlegetéséért is meg akartuk lincselni a politikusokat, miközben Görögországban egyesek 18 havi bért kapnak évente. Mfor.hu-szubjektív.

Manapság sikk sajnálni szegény görögöket, hiszen épp most döntött összesen 28 milliárd eurós megszorításról a parlamentjük. Ha jobban beleássuk magunkat, akkor viszont kiderül, hogy egészen elképesztő dolgok mentek eddig Athénben. Az csak a jéghegy csúcsa, hogy a görög fővárosban az adóbevallások szerint alig 600 úszómedence van, miközben a nem hivatalos becslések szerint több mint 16 ezer háznál van saját medence.

A közelmúltban a Handesblatt összegyűjtötte a legabszurdabb béren kívüli juttatásokat Görögországban. A legviccesebb talán, hogy az állami vasúttársaság alkalmazottainak negyede havonta 420 eurót, azaz több mint 110 ezer forintot kap azért, ha rendszeresen kezet mos. Azt hiszem, ennyiért bármelyikünk szívesen vállalna naponta néhány kézmosást. Emellett a havonta mintegy 7000 eurót (1,89 millió forintot) kereső mozdonyvezetőknek extra juttatás jár minden megtett kilométerért, azaz lényegében azért kapnak pluszpénzt, mert elvégzik a munkájukat. A rendszeres szabadnapjuk pedig nem 24, hanem 28 órából áll.

A következő abszurd példa a görög minisztériumokra volt jellemző: az ottani lótifutikat mindenki aktakötegekkel a kezükben képzeli el. Athénben azonban ez nem természetes, legalábbis erre utal az, hogy havonta 290 eurót kapnak aktacipelésért a minisztériumi dolgozók. A szerencséseknek ezen felül prémium jár azért, ha kezelni tudják a fénymásolót, vagy a számítógépet.

A vasutasok mellett a buszsofőrök is komoly juttatásokat alkudtak ki maguknak: ha időben beérnek a munkahelyükre, azt 310 euróval honorálja számukra havonta az állam, illetve a munkába járás és a hazajutás időtartama beleszámít a munkaidejükbe. Magyarul, ha valaki másfél órát utazik reggel és délután, akkor a nyolcórás munkanapból a gyakorlatban öt órát dolgozik le.

A fenti csak néhány példa volt arra, hogy működött a görög államgépezet az elmúlt években. Kicsit olyan, mintha egy más bolygón élnének. Ahol a pontos munkakezdés és a higiénia nem előírás, hanem prémium jár érte, vagy ahol extra juttatást kap az, aki elvégzi a munkáját. És ezek után képesek kimenni tüntetni a szerzett jogaikért és kishíján felgyújtani a parlamentet. Persze valahol érthető, hiszen hozzászoktak ezekhez a pluszpénzekhez és most a "gonosz, népnyúzó kormány" el akarja venni. De igazán magukba nézve ők nem érzik abszurdnak és igazságtalannak az eddigi rendszert? Lehet, hogy nem is pénzügyi, hanem inkább értékrendi válság van az országban?

BK

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!