3p

Európának és az IMF-nek végre sikerült elvi szinten megállapodni a görögökkel kapcsolatos teendőkről, habár mint a dokumentumból kiderül, még mindig maradtak nyitott kérdések, és a végső megállapodás is csak később kerülhet aláírásra.

//www.eurozone.europa.eu/media/854890/eurogroup_statement_greece_27_november_2012.pdf

"The Eurogroup expects to be in a position to formally decide on the disbursement by 13 December, subject to the completion of these national procedures and following a review of the outcome of a possible debt buy-back operation by Greece."

Megállapodás tehát még nincs, de megállapodtak, hogy majd megállapodnak. Már ez is nagy eredmény. A görögök hatalmas engedményeket kaptak, amelyek a dokumentumban fel vannak sorolva, s nagyjából az a lista, amiről korább szó volt: az ECB görög kötvényeken elért profitjának részleges átengedése; a hitelek megnyújtása és kamatszintjük jelentős csökkentése, az EFSF által nyújtott hitelekre pedig 10 évig nem kell kamatot fizetni! Ezek eredményeképpen a görögöknek hiába van hatalmas adóssága, olyan alacsony az effektív kamatszint, amit fizetniük kell (2% vagy az alatt), hogy az viszonylag "könnyen" kitermelhető, nagyjából a GDP 3%-a körül van az éves kamatfizetésük - miközben pl. a GDP-arányosan feleakkora adóssággal rendelkező Magyarország a GDP 4%-át költi kamatkiadásokra. Ha mi is ilyen olcsón kapnánk hitelt, akkor nem lenne költségvetési hiányunk.

A görögök tehát nagyon-nagyon olcsó finanszírozást kapnak a következő évekre, ennek azonban ára van. A támogatások, és újabb kifizetések feltételekhez kötöttek. Az EU gyakorlatilag a nyakukra ül, és pénzügyi értelemben vett függetlenségüket elveszítették: ha nem teljesítik ígéreteiket, akkor azonnal megvonják tőlük az engedményeket, és akkor mehetnek a levesbe. A görögöknek ráadásul létre kell hozniuk egy elkülönített számlát, ahová befizetik a költségvetés tervezett elsődleges többletét, a terven felüli elsődleges többlet 30%-át, és a privatizációs bevételeiket, és ehhez nem is férnek hozzá, mert ez automatikusan és azonnal adósságcsökkentésre megy el. Gyakorlatilag kaptak egy csődgondnokot, ugyanaz a helyzet, mint amikor a bank egy rossz adósnál átütemezéssel és kamatcsökkentéssel él, de cserébe onnantól fogva az utolsó centig ellenőrzi a delikvens költekezéseit - ha jól emlékszem Vakmajom kolléga írt valami hasonlóról Szentendre városa esetén.

A görögök engedélyt kaptak a még magánkézben lévő adósságuk visszavásárlására, de mivel a dokumentum szerint az árak nem lehetnek nagyobbak, mint a múlt pénteki záróárak, így nem valószínű, hogy sok lelkes résztvevő lesz a felajánlásra: ki adná oda 25-30%-os árfolyamon a kötvényét, amikor épp most tűnik úgy, hogy a görögök tartósan is fizetőképesek lehetnek? Talán csak a görög bankok, akiket esetleg "rábeszélnek" erre, de az sokat nem ér, mert amit a görög állam megnyer, azt elveszítik a bankok, s őket meg ki más tőkésítené fel, mint a görög állam maga? Zérusösszegű játék. Ebből tehát nagy hozam nem lesz. Összességében tehát ugyanazt gondolom, mint pár napja: a görögök megkapták az esélyt, és ha hajlandóak végigmenni az úton, akkor fény lehet az alagút végén, de ha bármikor félrelépnek, akkor "game over". Egy biztos: ilyen olcsó finanszírozása a világon nem sok országnak van, mint most Görögországnak. Ha ezzel nem tudnak élni, akkor tényleg csak a drachma lehet a kiút...

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!