2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatából ezúttal megtudhatjuk, miféle fizetések jártak a XVI. század végén a végeken. Ha valaki ezen írásunkat összeveti a korábbiakkal, megtudhatja, mire volt ez elég.

Mint manapság, régente is a kakasüllő csúcsán állók jártak a legjobban: a XVI. század végén egy végvári főkapitány fizetése háromszáz rénes (rajnai) forintot tett ki. A vezér stábja kapott még negyedszáz lóra kétszáz, négy gyalogosra harminckettő, egy titkárra, egy papra és egy seborvosra húsz-húsz, egy dobosra tizenkettő, egy-egy tolmácsra és szakácsra nyolc-nyolc, végül egy kocsira húsz rénes forintot. A pénzek természetesen havi járandóságként értendőek.

Egy zászlóalj parancsnoki tisztet betöltő kapitány havi bére negyven rajnai forintra rúgott. Legénye és hadi írnoka négy-négy, hadi borbélya, tolmácsa, szolgálattevő gyalogja és káplánja nyolc-nyolc forintot részelt a kincstártól.

Egy zászlós húsz, legénye négy forintot kapott. A hadnagyi fizetés ugyanannyi volt, mint a zászlósi. Az őrmester, a puskás- és a fegyvertelen futár pont annyihoz jutott, mint egy legény, míg a dobos és a sípos kétszer annyihoz. Tucatnyi német tiszt 2800 rénes forintjába került évente a kamarának. A további adatokat nem részletezve egy ötszáz fős zászlóalj csaknem harmincháromezer forintot emésztett fel. (Nem árt visszanézni, mekkora volt a Magyar Királyság éves bevétele, s ebből könnyen látható, mily nagy terhet jelentett a végvári rendszer fönntartása az államkincstárnak.)

Mivel a kézpénzforgalom akkortájt roppant visszaszorult, érthető a kamara törekvése, hogy elsősorban posztóban és borban adja ki a vitézek járandóságát.

Visszakanyarodva a zsoldhoz, nem lesz haszontalan, ha felidézzük még néhány szakma járandóságát. A tüzérek és a lakatosok havi nyolc, egy-egy inas bognár és ács hat-hat, a szabó és a pintér öt-öt forintért szolgált harminc-harmincegy napot. Az építőmester ötven forintot kapott havonta - de ez inkább csak elmélet volt. Visszaemlékezésekből tudjuk, az egri vár korszerűsítésén dolgozó olasz mérnöknek még az özvegye is pereskedett hajdani férje járandóságáért.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!