Jött először is az Európa-csúcs, amin gyakorlatilag semmiféle tartós megoldás nem született, csak a szokásos európai barkácsolás, a részvénypiac mégis több napig emelkedett rá, és az erősebbjei alig adtak vissza valamit az emelkedésből - annak ellenére, hogy a spanyol hozamok ismét 7%-ra emelkedtek, recesszió-közeli jelek voltak az USA-ban, az ECB csak kicsit lépett, tehát egyöntetűen kedvezőtlen hírek érkeztek. Majd ma, amikor kijött néhány viszonylag jó, de igazán a világképet meg nem változtató ipari termelési adat, az európai tőzsdék azonnal felrobbantak.
A kötvény- és részvénypiacok teljesen más történetet mesélnek mostanában. A kötvénypiacon az látszik (és az árupiacon is), hogy globális lassulás van, Európa recesszióban, USA sem dübörög, de még éppen elnövöget, a fejlődő világ is lassul, és a hitelundor hatásai miatt tartósan, várhatóan sok éven át nullközeli kamatok lesznek - nem túl szép kilátások. Mindeközben a részvénypiacok nézőpontja az, hogy nem baj, ha lassulás van, a lényeg, hogy ne dőljön össze a világ, és akkor a részvények már nem tűnnek rossz befektetésnek. Ennek fő oka persze az, hogy kötvénybefektetésekkel majdnem garantált a negatív reálhozam, a részvénypiacok ehhez képest nem drágák, sok részvény osztalékhozama a kötvényhozamok többszöröse, így még akkor is jobb befektetésnek bizonyulhatnak, mint a kötvények, ha nem nagyon van növekedés.
Amikor például az osztrák 5-éves állampapír hozama éves 0,8% akkor - ismét csak a példa kedvéért - az éves 4%-os osztalékhozamú OMV részvény még akkor sem rosszabb ennél, ha a következő 5 évben esik 10-15%-ot az árfolyama. És ugyanez igaz számos más részvénypiac-kötvénypiac vonatkozásában is.
Nagy kérdés, hogy ez a kettősség meddig fenntartható. Nyilván, ha az USA valóban recesszióba esne, vagy Európában mély recesszió alakulna ki, de méginkább, ha a szétesés jeleit mutatná az eurózóna, akkor a képlet megváltozna. Jelenleg erre is jó esély van, mert az európai politikusok a tűzoltás helyett továbbra is annak módjáról vitatkoznak.
A részvénypiacok tehát egyelőre erősek, érthető is, hogy mitől. Amíg azt látjuk, hogy a világ nem dől össze, és a gazdaságok elevickélnek, akkor a gyenge növekedés ellenére is van rá esély, hogy ez a status quo fennmarad. Azonban ha Európa elkezd szétesni, akkor viszont ez a felállás meg fog változni.