2p

Hamisítás elleni nemzeti testület létrehozására tett javaslatot Bendzsel Miklós, a Magyar Szabadalmi Hivatal (MSZH) elnöke és Kondorosi Ferenc, az Új rend és szabadság programért felelős kormánybiztos. A szervezet célja a szellemi tulajdonjogok megsértésének visszaszorítása, a hamisítás elleni küzdelem elősegítése lenne - írja a Napi Gazdaság.

A testület erősítené az együttműködést az állami szervek, illetve a társadalmi, gazdasági érdekképviseletek között, emellett a hamisítás elleni nemzeti stratégia kidolgozásában is részt venne. Feladatai közé tartozna tudatosságnövelő, felvilágosító programok, kampányok kezdeményezése, végrehajtása, a rendészeti és igazságügyi szervek alkalmazottainak továbbképzése, de védjegy- és formatervezésiminta-adatbázis létrehozásában, működtetésében, a szellemi tulajdonjogok érvényesítését szolgáló jogszabály-alkotási tevékenységben is szerepet vállalna. Szakemberei a nemzetközi szellemitulajdon-védelem gyakorlatát is figyelnék, és javaslatokat tennének bizonyos eszközök, szabályozók átvételére.

Tennivaló akad bőven, hiszen a legjelentősebb ipari befektetőket tömörítő Magyar Európai Üzleti Tanács (HEBC) 2006-os jelentésében az áll, hogy Magyarországon a szürkegazdaság mérete eléri a GDP 15-20 százalékát. Az Audiovizuális Művek Szerzői Jogait Védő Közcélú Alapítvány (ASVA) közlése szerint a filmipar az elmúlt évben hatmilliárd forint bevételtől esett el a kalóztevékenység miatt, ami a nettó forgalom 20 százaléka. A jogvédő szervezetek úgy becslik, hogy Magyarországon tízből kilenc letöltés illegális, illetve tíz dvd-ből hét nem eredeti.

Az Európai Bizottság felmérése szerint a közösség területén a hamisított áruk aránya a gépjárműalkatrész-gyártás területén 5-10, a videogyártásban 15, a szoftveriparban 39, a textiliparban 10-16, a ruházati iparban 20, a zeneiparban 15, a filmiparban pedig 16 százalék volt az ezredfordulón.

A szellemi tulajdonnal összefüggő jogsértések leginkább az óra-, a dohány-, a bőr-, a cipő-, a játék-, a zene-, a film-, a szoftver-, a gyógyszeripart, a kozmetikai ipart, a repülőgép- és autóalkatrész-gyártást, valamint a videogyártást, a fogyasztói elektronika területét, illetve a könyvkiadást érintik - számol be a Napi Gazdaság. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!