A környezetvédők és a közegészségügyi hatóságok üdvözlik a kezdeményezést a lap szerint. "A palackozott víz előállítása hatalmas környezeti terheléssel jár. A PET palackokat nem lehet újrahasznosítani, csak újra felhasználni. A palackozott vizet emellett több tíz vagy akár több száz kilométerre is el kell szállítani közúton az értékesítési pontokra" - emelte ki Martin Skalsky, az Arnika környezetvédelmi szervezet képviselője.
A csapvíz az egész országban megfelel az egészségügyi előírásoknak és fogyasztható. "A prágai csapvíz minősége megegyezik a palackozott vízével, de még jobb is lehet annál" - jelentette ki Vladimir Polanecky közegészségügyi szakember a napilapnak.
A kampányt kezdeményező Veolia közüzemi konszern szerint világjelenség a csapvíz fogyasztásához való visszatérés. Marcela Dvorakova szóvivő rámutatott, hogy a londoni csapvíz-fogyasztás népszerűsítésében még brit parlamenti képviselők is részt vettek.
"Számos európai országban bevett gyakorlat, hogy éttermekben vizes kancsót helyeznek az asztalra ingyen. Nem látom okát annak, miért ne lehetne ez nálunk is így" - mondta Martin Skalsky a lapnak.
A Veolia poharakat és kancsókat ajánlott fel a prágai kávéházaknak ingyenes csapvíz felszolgálására. A Green Doors három prágai caféja már meg is kezdte ezt, de csak kávé mellé. Amennyiben egy vendég vizet rendel, akkor palackozott vizet szolgálnak fel neki pénzért. "Tetszik az ötlet. Visszatérhetünk a kávé és víz együtt történő felszolgálásának hagyományához" - mondta a Green Doors igazgatója Lucie Broukalova a lapnak.
A palackozott vizet előállító vállalatok egyelőre nem tartanak attól, hogy a közüzemi cégek kampánya veszélyeztetné vendéglátóipari forgalmukat. Számos cseh étterem egyébként pontosan azért ódzkodik az ingyenes csapvíz felszolgálásától, mert az csökkenti bevételüket.
MTI/Menedzsment Fórum