Róma már a kezdetek kezdetén számos kereskedőt vonzott. Titus Livius Rerum romanorum urbe condita libri című művében arról ír, hogy e vállalkozók alakították az első kollégiumok egyikét – igen régen, Krisztus születése előtt csaknem ötszáz évvel. Az árusok az iparosok mellett, a Forumon vertek tanyát, hiszen itt mindenki megfordult. Ám az idő előrehaladtával, ahogy a köztársaság egyre nagyobb lett kezdett kellemetlenné válni a sokféle tarka nép jelenléte. Visszagondolva érthető a buzgalom, hiszen nem lehetett valami épületes látvány – és illat – a sok halárus mellett (mondjuk) a kozmetikumokkal foglalkozó kalmár standja. S ehhez járult a sokféle állat ürülékének szaga és az ötvösök munkájának zenebonája.
Ezért a szenátorok fokozatosan kiszorították az új arculatot kapott placcról a portékájukat gyakorta nagy hangon kellető embereket. Az azonos cikkeket kínáló kereskedők igyekeztek egy-egy utcát lefoglalni maguknak – amelynek köszönhetően a reménybeli vásárlóknak nem kellett messzire kalandozniuk, s viszonylag szűk helyen a teljes kínálatot áttekinthették. Így keletkezett a Vicus Frumentarius (gabonakereskedők), a Vicus Materarius (fakereskedők) és a Vicus Unguentarius (kozmetikai cikkek) városrésze. A szent úton, azaz a Via Sacra-n a városvezetés kegyéből megmaradhattak a luxuscikkek árusítói: így itt lehetett kapni mézet, ritka gyümölcsöket és virágot is. A legelőkelőbb luxuscikkeket a Mars-mezőn és az úgynevezett Saepta Iulia aulái alatt árulták.
Forum természetesen nem csak egy volt Rómában: így létezett Forum Boarium (szarvasmarha), Forum Piscatorium (hal), Forum Suarium (sertés) Forum Holitorium (gyümölcs és zöldség) továbbá Forum Cuppedinis (csemege) is. Az első központi csarnokot (Macellum) a halpiacon építették föl – azért, hogy a hatósági ellenőrzést egyszerűbben végrehajthassák az állam erre hivatott szakközegei.
(Folytatjuk)
Lázin Miklós András