Sok keserűséget szerzett a budaiaknak a medréből gyakorta kiöntő, rakoncátlan Ördög-árok. Egy XIX. század végi árvíz például egyszerre három vendéglőt mosott el az italozó közönség óriási bánatára. Ezek voltak név szerint a Zöld Koszorú, a Gazdag Asztalosné, a Három Nyolcas és az Állhatatos Tengerimalac. Hogy ez utóbbi miről vagy kiről kapta a nevét, ma már nem lehet kideríteni, pedig minden bizonnyal sokan lennének kíváncsiak eredetére.
Ugyancsak ezen a vidéken állt a Három Almához címzett fogadó, amely egyebek mellett arról volt nevezetes, hogy 1849-ben a Várat ostromló honvédsereg több tisztje ide járt enni. Nem messze esett innen a Három Huszár, amely onnan nyerte nevét, hogy tulajdonosának három fiúgyermeke szolgált az említett alakulatnál.
A Hét Rózsa Huber nevű tulajdonosa hét leányára utalt, az 1927-ben megnyitott Honvédmarkotányosnőhöz címzett műintézmény helyén pedig a legenda szerint a Várat ostromló Nagy-Sándor József tábornok főhadiszállása állt…
Időben és térben ugorva érdemes megemlíteni a pesti Borz diákkávéházat, amelyről már 1790-ben említést tesznek. Itt az ifjúság hitelre is ehetett-ihatott - igaz, aki tartósan nem fizetett, azt a hirtelen haragú bérlő gyakorta megkergette, s ha el bírta kapni, elverte.
Másról volt híres a lipótvárosi Három Oszlop: itt tartották ugyanis gyűléseiket a Martinovics-féle összeesküvés tagjai. Közeli versenytársa, a Bossel pedig illegális kártyabarlangja miatt volt közkedvelt - egészen addig, míg a rendőrség 1770-ben be nem záratta.
Lázin Miklós András
Menedzsment Fórum