5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Szélerőművekből akár háromszor többet is lehetne telepíteni az engedélyezettnél, az nem veszélyeztetné a magyarországi áramellátás biztonságát - derül ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium honlapjáról, a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégiához készített egyik háttértanulmányból.

Az elemzés szerint különösebb beruházások nélkül 1000 megawattnyi kapacitásra lehetne felemelni azt az engedélyezési felső korlátot, amelyet a Magyar Energia Hivatal (MEH) évekkel ezelőtt 330 megawattban határozott meg a szélerőművek építésénél. A hatóság érvelése szerint az engedélyezettnél nagyobb teljesítmény esetén ugyanis a villamosenergia-rendszer nem lenne képes tolerálni a változó szélsebességek miatti egyenlőtlen terhelést. A tanulmányt készítő Power Consult Kft. a hálózat rugalmasságának fokozásához két rendszerirányítási változtatást tart szükségesnek.

Fogyasztói befolyásolással, azaz a napon belüli rendszerterhelés "átmenetrendezésével" mintegy 200 megawattal növekedne a szabályozási tartalék. A nappali, csúcsidejű terhelést lehetne enyhíteni azzal, ha a rendszerirányítás a hőtárolós elektromos készülékek, villanybojlerek, villanykályhák bekapcsolását az alacsony terhelésű időszakokra, tipikusan a hajnali mélyvölgyre ütemeznék át. A másik javaslat lényege, hogy a szélerőműveket nem külön-külön, hanem gázmotoros, illetve egyéb kis teljesítményű erőművekkel együtt kiserőművi csoportokként kezelik. Ez a rendszerirányító számára jobban kezelhető egység. A tanulmány a rendszerrugalmasság javításához az engedélyezési rendszerben is változtatást javasol. Korlátozható vagy kikapcsolható szélerőművek bevezetésével könnyen szabályozható a termelési felesleg.

Azt is ösztönözni kellene, hogy ne az ország néhány pontjára koncentrálódjanak a szélfarmok, hanem minél több helyszínen jelenjenek meg a turbinák. Ezzel csökkenne a termelés és a teljesítmény-változás egyidejűsége, így pedig a szükséges szabályozási háttérkapacitás szükségessége. Az egyes szélfarmok beépített teljesítménye viszont lehetőleg ne haladja meg a 40-50 megawattot, ugyanis az e feletti teljesítmény helyi problémákat okozhat - áll a tanulmányban.

Egy ugyancsak rendszerrugalmasságot szolgáló, de már költségigényes fejlesztéseket igénylő javaslat az energia tárolására irányul. Hidrogénné alakítva a megtermelt megújuló energia üzemanyagként szolgálhat motorokban, akár a közlekedésben is. Szörényi Gábor, a MEH főosztályvezetője az MTI-nek elmondta, hogy nem ismeri részleteiben a zöldtárca számára készült tanulmányt. Ugyanakkor hozzátette, hogy a felvetett javaslatok közül több az új villamosenergia-törvény januári hatályba lépésével megvalósul.

Ilyen pédául a kiserőművi csoportokra irányuló felvetés. A MAVIR Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt.-nak saját mérlegkört kell kialakítania az összes zöldáramot termelő és egyéb támogatott erőmű számára - mutatott rá a főosztályvezető. Az időnként leállítható szélkerekek kapcsán jelezte: az új vet alapján új szélerőművi engedélyek csak pályázaton nyerhetők el. Mód van olyan pályázat kiírására, amelynél a "rendszerszintű szolgáltatások korlátozott technikai lehetőségei" szempontnak számít az elbírálásnál. Így előnyben lehet részesíteni azokat a projekteket, amelyek részleges vagy teljes menetrend-tartást, illetve terhelés-követést vállalnak. Ugyanígy az új vet azt is lehetővé teszi, hogy a pályázatok kiírásánál legyenek tekintettel a területi elhelyezkedésre - fűzte hozzá Szörényi Gábor.

A főosztályvezető a "felfűtési időszak átütemezésére" irányuló javaslat kapcsán elmondta, hogy a hőtárolós elektromos berendezéseket ki- és bekapcsoló távvezérlő rendszer berendezései nem a rendszerirányító, hanem az áramelosztók, illetve -szolgáltatók tulajdonában állnak. Márpedig ők a hálózat szabályozási szempontjai mellett üzleti és fogyasztói érdekek alapján ütemezik tevékenységüket - magyarázta Szörényi Gábor. Hozzátette, hogy a MEH szerint átütemezés esetén a fogyasztók délután, este már kevesebb melegvízhez jutnának.

A főosztályvezető hangoztatta: a MEH keresi annak a lehetőségét, hogy 330 megawattnál több szélenergiával, illetve más megújuló energiával megtermelt áramot legyen képes fogadni a rendszer. Ennek érdekében az év végéig maguk is készíttetnek egy tanulmányt, amely a nemzetközi tapasztalatok kiértékelésével segít majd felmérni a hazai lehetőségeket. Megkönnyíti a mérlegelést az időközben üzembe lépő szélerőművek tapasztalatainak megismerése is.

A Magyar Szélenergia Társaság honlapján találhatók adatok szerint jelenleg 42 szélerőmű van felállítva az országban összesen 63,275 megawatt kapacitással. Szélkerekek az ország 17 pontján forognak, többnyire az ország észak-nyugati csücskében. Beruházók eddig további 1138 megawatt kapacitás telepítésére adtak be a hatósághoz engedélykérelmet.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!