Apró lépésekkel a környezettudatosságért! – ezt az üzenetet közvetítik azok a hazai kis- és középvállalkozások, amelyek többek között energiafogyasztásuk csökkentésével, szelektív hulladékgyűjtéssel, az irodai növények tudatos megválasztásával igyekeznek tenni környezetük védelme érdekében. Cikkünk a követendő példák bemutatása mellett - reményeink szerint - számos gyakorlati, könnyen megvalósítható ötlettel is szolgál.
Verseny a legzöldebb iroda címért
A 2008-ban megrendezett Zöld Iroda Verseny egyik díjazottja, a - többek között építőanyag-kereskedelemmel foglalkozó - SZ+C Stúdió Kft. például úgy próbálja meg csökkenteni az energiafogyasztást, hogy számítógépeink automatikusan kikapcsolnak, ha egy óra elteltével nem használják őket.
A szekszárdi irodaház és bemutatóterem érdekessége, hogy a feng shui szerint rendezték be a tulajdonosok, így a munkatársak is a keleti térrendezési elveknek megfelelő helyen ülnek.
„Bevezettük a kétoldali nyomtatást, ezenkívül figyelünk arra is, hogy ne nyomtassunk ki felesleges dolgokat, a firkapapaírokat pedig ismételten felhasználjuk” – mondta el Válóczi Károly, a szekszárdi cég marketing vezetője, majd hozzátette, hogy a cégnek arra is van gondja, hogy a kollégák a szénsavas üdítőitalok helyett tisztított vizet igyanak.
A SZ+C dolgozói ezenkívül szelektíven gyűjtik a hulladékot; a szerves anyagot az udvaron lévő komposztálóba, míg a szétválasztott hulladékot a városban elhelyezett gyűjtőkbe viszik.
A korszerű építőanyagok felhasználásával tető alá hozott irodaházban takarékos fénycsöveket szereltek fel, miközben a nagy ablakok beengedik a természetes fényt. A mosdóban víztakarékos, szabályozható csaptelepekkel spórolnak az energiával.
A céges meghívókat, szórólapokat újrafelhasználható papírra nyomtatják, a munkatársak pedig újratölthető tollal írnak, noha ezeknek az eszközöknek a beszerzése ma még nehézkes, mutatott rá Válóczi Károly.
Nem utolsó szempont, hogy a környezettudatos szempontok alapján megválasztott iroda- és takarítószerekkel, az irodabútorok gondos kiválasztásával az alkalmazottak munkavégzési hatékonysága is növelhető. Utóbbit hivatottak elősegíteni továbbá – bár nem tartozik szorosan vett környezettudatos kritériumok közé – a munkahelyünkön hétfőnként és szombatonként szervezett tai chi, illetőleg jóga órák is.
Szintén a Zöld iroda verseny kisvállalati kategóriájában ért el dobogós helyezést (második lett) az üzleti és informatikai vezetési tanácsadással foglalkozó Clarity Consulting Kft.
Tanácsukat érdemes megfontolni. Az irodaház - amelyet lakóházból alakítottak ki - parkolója melletti kertben keletkezett nyírt fű, lemetszett gallyak, lomblevelek összegyűjtésével, komposztálásával a szerves anyagokat visszajuttatják a természet körfolyamataiba. Mindehhez csupán kettő darab komposztláda beszerzésére volt szükségük.
A vállalkozás ezenkívül szelektíven gyűjti a hulladékot és olyan új takarítócéggel szerződött, amely környezetbarát tisztítószereket használ. E-mail aláírásukban pedig szerepel a felhívás a környezetvédelemre. Egyetlen ötletet vetettek el csupán anyagi megfontolásból, éspedig a faxok számítógép alapú fogadását.
Tudatosan vásároljunk növényeket!
Mások szerint az sem mindegy, milyen növényeket vásárolunk a munkahelyre. Az ECM ECO Monitoring Kft. szerint így például nem elegendő az adott fajta víz-, hőmérséklet-, és vízigényét szem előtt tartunk, hanem a növényeket tudatosan kell kiválasztanunk és elhelyeznünk az irodában. Ezzel ugyanis nemcsak a munkahely hangulatát dobhatjuk fel, de lehetővé válik az olyan káros anyagok megkötése is, amelyek a nyomtatókból, fénymásolókból, szőnyegekből vagy bútorokból párolognak ki.
Ha a nagyobb cégeket nézzük, akkor a Trigránit például kiemelt szerepet szán jelenlegi és jövőbeni beruházásainak tervezése, kivitelezése során az energiafelhasználást csökkentő, környezetbarát műszaki és technológiai megoldásoknak. Millennium Tower I nevű fejlesztésük 2007 őszén megkapta az Európai Bizottság által létrehozott önkéntes GreenBuilding Programme (Zöld Épület Program) GreenBuilding díját. Az irodaház energiahatékonyságát a zárt rendszerben működő interaktív homlokzat, az automatikus árnyékoló rendszer, valamint a padló konvektor és hűtőgerenda biztosítja.
Egyre több vállalkozás, és nemcsak a nagyobbak, dolgoznak ki környezeti stratégiát, amelyben irányokat jelölnek ki a teljes szervezetre és a mindennapi munkára vonatkozóan, példát mutatva az ügyfeleknek, a szomszédoknak és befektetőknek.
A környezeti irányelvek mentén lefektetett stratégia magába foglalhat egészségügyi és biztonságtechnikai irányelveket is, hiszen a két hatás összekapcsolódik. Egyre több cég törekszik tehát a fenntartható fejlődésre, mert belátják, hogy ez is része a jó üzleti tevékenységnek.