3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában tovább elemezzük az ókori római pénzrendszert. Írásunkból kiderül, miféle praktikát eszelt ki Diocletianus császár az infláció ellen, s hogyan végződött a nagy nekirugaszkodás.

Válságos évek után került a hatalomba a III. század nyolcvanas éveiben Caius Aurelius Valerius Diocletianus (284-305). A császár Dalmáciában, Salona (Solin) környékén született a 240-es években – egyesek szerint apja szegény ember, mások szerint rabszolga volt, aki idővel egészen a szenátorságig vitte. Múltja homályos, a történészek egyöntetű véleménye szerint az első hiteles adat 282-ből származik, amely mint praetorianus praefectus-t említi. E rang a császári gárda vezetőjének felelt meg. Katonái Carinus testvére és uralkodótársa, Numerianus furcsa halála után emelték pajzsra Nicomedia-ban. Carinust a 285-ös margusi csatában győzte le – ekkortól lett a birodalom elismert vezetője. Diocletianus jó realitásérzékkel bírt, hiszen rájött, egyedül nem képes megőrizni az állam egységét: ezért társakat vett maga mellé: elsőként barátját, Maximianust, idővel Galeriust és Constantinus Chlorust – ez utóbbi volt a nagy jelzővel illetett Konstantin édesapja.

A Római Birodalom Diocletianus uralkodásának idejére komoly bajba került: belső és külső ellenségek zaklatták, a bizonytalan viszonyok miatt a piac pangott, az ipar hanyatlott, a mezőgazdaság komoly bajokkal küszködött. Az uralkodó határozott kézzel látott a rendrakáshoz: leszámolt a határokat fenyegető külső erőkkel, belső ellenségeit pedig vagy fegyverrel, vagy szép szóval, jutalmakkal semlegesítette, állította a maga oldalára. Kezdetben csökkentette a bürokráciát, hatalmas építkezésekbe kezdett, amely fellendítette az építőipart, s ezen keresztül más ágazatokat. Igyekezett stabilizálni a pénzrendszert is – igaz, ezt úgy érte el, hogy elődeihez képest egy római fontból (327,45 gramm) már nem hatvan, hanem hetven aureust (egy darab 4,68 grammot tett ki) veretett.

Összes intézkedése közül azonban a legnagyobb visszhangot – és ellenállást – az ármaximalizáló rendelete váltotta ki. Úgy gondolta, ha mindennek – a répától és csemegének számító pelétől kezdve a tunikák és a kőművesmunkákért fizethető összegeken keresztül egészen a gyümölcsökig, kenyérig tésztákig, borig és a gombákig bezárólag – hatalmi szóval megszabja az árát, akkor rögvest rendbe jön a birodalom helyzete.

Tévedett – nem is kicsit

Az élelmi árucikkek pillanatok alatt eltűntek a piacokról, s a feketekereskedelem csatornáiba vándoroltak. A földművesek és a birtokosok eldugták terményeiket, a rekvirálásra érkezett katonákat pedig számos faluban megtámadták, szerencsés esetben elűzték. Éhínség keletkezett, majd a nyomában lázadások törtek ki. A rendrakás sokba került – ahogy mondanánk, a leves drágább lett, mint a hús.

Diocletianus rendeletét hivatalosan soha nem vonták vissza – ám a helytartók idővel bölcsen eltekintettek annak betartatásától. Így végződött e legendás uralkodó gazdasági kalandja.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!