3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal egy olyan cégről elmélkedünk, amelyet 1772-ben alapítottak, s bár ezernyi történelmi vihart túlélt, 1949-ben a kommunista rezsimet már nem tudta kicselezni.

Mária Terézia (1740-80) uralkodása alatt, 1772-ben alapította Gamperl János György kézimunka üzletét Pesten, a hajdani Városház téren, a piarista atyák házában. A tulajdonos Pottschingenből származott a Duna partjára, abból a meggondolásból, hogy a tűk, cérnák, hímzésminták, gyűszűk, végnyi szövetek, vásznak és különböző apróságok révén nálunk biztos munkához és keresethez jut. A számítás bevált - lehet, nem a legfényesebben, de a kasszában mindig maradt annyi, hogy a család tagjai rendesen megéltek belőle.

Az alapítót Gamperl János András nevű fia követte a trónon. Ő 1833-ban a firmát eladta sógorának, Ádám Károlynak: e jóembernek a császárvárosban volt üzlete, ahol fonalat és tarka-barka paszomántokat kínált a közönségnek. Utódai a Kígyó utca 4. szám alá költöztek, s immár gobelineket, lábtyűket, kesztyűket és egyéb ruhaneműket is tartottak - igaz, kevesen tudták, hogy a XIX. század vége felé már nem az Ádám, hanem a Deák család kezén volt a bolt. Ők jó üzleti érzékkel a háttérben maradtak, s megtartották a jól bejáratott nevet.

A vállalkozás túlélt pár katasztrófát, ostromot: Hentzi-generális szabadságharc alatti bombázását, látta a háborúba induló katonákat, az 1919-es forradalmat, a véres vörösöket, Horthy-ék ellenforradalmát, az 1944-45-ös szörnyű napokat és a megszállás első borzalmait.

Amikor 1948-ban 175 éves lett, a Magyar Kereskedők Szövetségének székházában felemelő ünnepség keretében emlékeztek meg róla. Valaki akkor kiszámolta, a derék igazgatóknak és alkalmazottaknak hatvannégyezerszer kongatták el a delet. Mindez nagyon szépen hangozhatott - de rövidesen jött a feketeleves, s Ádámékat a szép szavak elhangzása után nem sokkal államosították. Egykori, pazarul berendezett helyisége sokáig a Röltex Vállalaté lett - ma már ez sem az, ami.

Aki kíváncsi arra, éppen mi áll ott, keresse fel személyesen. S ha már azon a vidéken kalandozik, merengjen el a szerencse forgandóságán, a régi, távlatokban gondolkodó emberek és vállalkozók illetve mai utódaik életszemléletbeli különbségein.

Ha e feladaton túljutott, igyon egy Unicumot: kortyolás közben az üvegen tekintsen fel, e firmát mikor alapították. Ha nincs a 45-ös vihar, valamelyik ruhadarabja ma bizonyosan Ádáméktól származna...

Lázin Miklós András

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!