Mária Terézia (1740-80) uralkodása alatt, 1772-ben alapította Gamperl János György kézimunka üzletét Pesten, a hajdani Városház téren, a piarista atyák házában. A tulajdonos Pottschingenből származott a Duna partjára, abból a meggondolásból, hogy a tűk, cérnák, hímzésminták, gyűszűk, végnyi szövetek, vásznak és különböző apróságok révén nálunk biztos munkához és keresethez jut. A számítás bevált - lehet, nem a legfényesebben, de a kasszában mindig maradt annyi, hogy a család tagjai rendesen megéltek belőle.
Az alapítót Gamperl János András nevű fia követte a trónon. Ő 1833-ban a firmát eladta sógorának, Ádám Károlynak: e jóembernek a császárvárosban volt üzlete, ahol fonalat és tarka-barka paszomántokat kínált a közönségnek. Utódai a Kígyó utca 4. szám alá költöztek, s immár gobelineket, lábtyűket, kesztyűket és egyéb ruhaneműket is tartottak - igaz, kevesen tudták, hogy a XIX. század vége felé már nem az Ádám, hanem a Deák család kezén volt a bolt. Ők jó üzleti érzékkel a háttérben maradtak, s megtartották a jól bejáratott nevet.
A vállalkozás túlélt pár katasztrófát, ostromot: Hentzi-generális szabadságharc alatti bombázását, látta a háborúba induló katonákat, az 1919-es forradalmat, a véres vörösöket, Horthy-ék ellenforradalmát, az 1944-45-ös szörnyű napokat és a megszállás első borzalmait.
Amikor 1948-ban 175 éves lett, a Magyar Kereskedők Szövetségének székházában felemelő ünnepség keretében emlékeztek meg róla. Valaki akkor kiszámolta, a derék igazgatóknak és alkalmazottaknak hatvannégyezerszer kongatták el a delet. Mindez nagyon szépen hangozhatott - de rövidesen jött a feketeleves, s Ádámékat a szép szavak elhangzása után nem sokkal államosították. Egykori, pazarul berendezett helyisége sokáig a Röltex Vállalaté lett - ma már ez sem az, ami.
Aki kíváncsi arra, éppen mi áll ott, keresse fel személyesen. S ha már azon a vidéken kalandozik, merengjen el a szerencse forgandóságán, a régi, távlatokban gondolkodó emberek és vállalkozók illetve mai utódaik életszemléletbeli különbségein.
Ha e feladaton túljutott, igyon egy Unicumot: kortyolás közben az üvegen tekintsen fel, e firmát mikor alapították. Ha nincs a 45-ös vihar, valamelyik ruhadarabja ma bizonyosan Ádáméktól származna...
Lázin Miklós András
mfor.hu