3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az egész gazdaságot biztonságba akarja helyezni a kormány.

"Emlékezetes, a kormány jelenleg is dolgozik egy új növekedési terv kidolgozásán. A miniszterelnök szerint azért van szükség egy nemzeti növekedési tervre, mert annak megalkotása és végrehajtása nélkül recesszióba esne a magyar gazdaság."

És a fenti pár sor el is árulja, hogy mi a baj a jelenlegi gazdaságpolitikával: azt hiszik, hogy a gazdaságpolitika feladata az, hogy közvetlenül, direkt módon növekedést csináljon, munkahelyeket teremtsen, egyszóval cselekedjen, és gazdasági szereplőként viselkedjen. Pedig valójában a jó gazdaságpolitika olyan, mint a szülők a játszótéren: megjavítja a hintát, megcsinálja a homokozót, és nem engedi, hogy játék közben a gyerekek egymást verjék vagy magukban kárt tegyenek. De ha a gyerek nem akar játszani, mert rossz kedve van, mert Pistike folyton homokot gyömöszöl a szájába, akkor apuka hiába strapálja magát és hiába csúszkál ezerszer is le a csúszdán, nem lesz vidámság a játszótéren. Helyette szólni kell Pistikének, hogy ne tömjön a gyerekünk szájába homokot, és meg kell mutatni egy másik játékot a gyerekeknek...

Az a gazdaságpolitika a helyes, amelyik tiszta, átlátható játékszabályokat teremt a gyerekek gazdasági szereplők számára, aki rossz, azt megbünteti, aki butaságot csinál, azt kitiltja (ugye, ugye, a régi mondás: szigorú, de igazságos). Ám az egyre erősebb gazdaságba való beavatkozások, a "legyen növekedés, mert mi úgy akarjuk!" típusú kirohanások nem segítenek a gazdaságnak, hanem csak ártanak, pláne, hogy közben napról napra változnak a jogszabályok, a tervek - sőt néha visszamenőleges hatállyal is, és ez az ami igazán árt, ami miatt nincs növekedés. Ha a kormányzat növekedést akar Magyarországon (jövőre valószínűleg semmiképpen sem lesz, de legalább hosszabb távon), akkor alakítsa át a felsőoktatást, hogy sok, releváns tudással felfegyverzett gyereket képezzenek, a szociális ellátórenszert, hogy munkára ösztönözzön, de egyben védőhálót is biztosítson az elesetteknek, teremtsen olyan adózási-szabályozási környezetet, hogy sok évre lehessen előre tervezni, csökkentse a bürokráciát, a korrupciót, hozzon létre erős szabályozó intézményeket, akik a törvényeket szigorúan betartatják, tegye könnyebbé az üzletek indítását, lebonyolítását, a peres ügyek intézését, és végül ha szükséges, teremtsen háttérinfrastruktúrát, ahol kell. Gazdaságbiztonsági tervek helyett erre lenne Magyarországon szükség...

Más: érdekes, hogy az elmúlt 15-20 év során először a hazai eurós állampapírhozamok magasabbak a forintosoknál, azaz a jegybanki kamatszinttel ellentétben az állampapírok birtoklása során nincs a forintnak hozamelőnye. Nem tudom ebből mi következik, de van egy olyan érzésem, hogy itt a válságok kapcsán a forint lépcsőzetesen gyengül, a békeidőben megszokott 240-270-es EURHUF sáv 2008-9-10-ben átalakult inkább 260-300-as sávvá, most pedig a globális adósságválság közepette lehet, hogy ismét szintet ugrottunk: talán 280/90-310/20 közé??? Ha viszont így van, akkor nem sok értelme van forintos magyar kötvényt tartani, hanem sokkal inkább eurósat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!