Ma Magyarországon hozzávetőleg 800 olyan magánvállalkozás működik, amelynek nyeresége, növekedése vagy árbevétele felkeltheti szakmai vagy intézményi befektetők érdeklődését. E vállalatok tulajdonosai előbb-utóbb felteszik a kérdést: hogyan tovább? Vonjak be fejlesztési tőkét? Keressek menedzsmentet magam helyett? Eladjam a vállalatomat? És mit tegyek a vételárral? Ezekre a kérdésekre kaphattak választ egy keddi szakmai konferencia résztvevői.
A konferencia, amely magánvállalat-tulajdonosoknak és a vállalatkivásárlás lehetőségét kereső tapasztalt felsővezetőknek szól a vállalat-eladás menetéről, buktatóiról, adózásáról, a tőke ki- illetve bevonás lehetőségeiről, valamint a cégeladásból származó bevétel befektetéséről. Egyrészről, a rendszerváltáskor az akkor 30-as 40-es éveiben járó – kivásárlással vagy zöldmezősen induló – vállalkozó-generáció mára megvalósíthatta jövőképét és kész arra, hogy vagyonát passzív befektetési lehetőségekbe csoportosítsa át. Másrészt az EU csatlakozással "nagykorúvá vált" Magyarországon a nemzetközi és intézményi befektetők egyre bátrabban keresik a nyereséges termelő, szolgáltató és kereskedő cégek többségi megvásárlásának lehetőségét.
A "Hogyan élhető túl egy befektető bevonás?" című panelbeszélgetés során olyan sikeres kiszállást megvalósított vállalkozók osztották meg tapasztalataikat, mint az Aprítógépgyár Zrt., a Goodwill Research Kft. volt tulajdonosai, vagy a Szabadics Zrt.-be magát bevásároló menedzsment egyik tagja. A "magukat nyugdíjazott" volt cégtulajdonosok mellett megszólal a magáncég-eladási szakma színe-java is. Adótervezésről, a befektetők által keresett vállalatokról, az eladói szavatosságokról, a felvásárlás-finanszírozásról, valamint az átvilágításokról is szó esett.
A cégértékesítés kulcsmomentumai és az azokhoz javasolt tanácsadók: