3p

Az mfor.hu Mesél a múlt című sorozatában ezúttal Dobogókő történetét elevenítjük fel. Írásunkból kiderül, hogyan akarták Budapesthez csatolni a területet, s mit szánt ide a nagy hatalmú Fővárosi Közmunkák Tanácsa...

(Mfor-montázs)

Különleges ötlettel állt elő a harmincas évek végén a nagy hatalmú Fővárosi Közmunkák Tanácsa (FKT): azt szerették volna elérni, ha a főváros megvásárolja és Budapesthez csatolja Dobogókőt és annak közvetlen környékét. Az ötletet az 1937. évi VI. törvénycikkre alapozták, amely a magyar főváros környékének fejlesztését az FKT hatáskörébe és illetékességébe utalta. Igaz, e jogszabály ilyen „messzire” nem tekintett, de „gumimegfogalmazása” miatt akár erre is alkalmazható volt. A közmunkatanács korabeli vezetői úgy vélték, a régóta népszerű kirándulóhely beemelésével kiváló magaslati üdülőhely nyerhető.

Bornemissza Géza, az iparügyi tárca vezetője 1938 február hó 16-án egy, a témában összehívott értekezleten úgy nyilatkozott, a magyar kormánynak már régebbi szándéka a kérdés rendezése, ezért hamarosan személyesen tesz előterjesztést a minisztertanácsnak, hogy Dobogókő fejlesztését az FKT-ra bízzák. Bornemissza azt is megígérte, hogy pozitív válasz esetén a helyi vízmű 680 ezer pengős költségét a kabinet magára vállalja.

Bessenyei Zénó, a közmunkatanács elnöke örömmel üdvözölte a hírt, de szükségesnek tartotta, hogy a kérdéses birtok Budapest környékéhez csatoltassék, és a kisajátítás esetére irányárakat rögzítsenek. A minisztertanács Bornemissza javaslatát két nap múlva elfogadta, az FKT pedig ugyanezen év április hetedikén tartott ülésén áldását adta a tervekre.

Az események innen gyorsan pörögtek: május harmadikán a közmunkatanács felterjesztést intézett a belügyminiszterhez, „hogy a rendezésbe bevonni szándékozott Pilisszentkereszt, Pilisszentlélek, Dömös és Pilismarót községek határába tartozó terület a jövőben hivatalosan Budapest környékéhez csatoltassék.” Néhány napra rá megjelent a Dobogókő rendezési tervére vonatkozó pályázati fölhívás, s létrejött az a bizottság, amely a helyi építési szabályokat volt hivatva kiötleni.

Az FKT arra is ügyelt, hogy a magasba vezető utak mentén álló házak falusias jellege lehetőleg megőriztessék – ez ügyben a területileg illetékes megyék alispánjaihoz intézett számos iratot. Külön kikötötték, az utak mentén tilos hirdetéseket elhelyezni, mert az zavarná a pihenni vágyó polgárokat.

A mából visszanézve talán meglepőnek tűnhet, de ügyeltek a vidék épségére is: az erdőbirtokosságot felszólították, a jövőben kerülje a tájidegen fafajták ültetését, az erdőművelést pedig oly formán végezze, hogy az csak a szükséges mértékben terhelje a közönséget.

Átiratot intéztek az Országos Természetvédelmi Tanácshoz: a dokumentumban azt kérték, a hivatal külföldi példák nyomán adjon útmutatást, miként lehet a megnövekedett forgalmat úgy elosztani, hogy az a legkevésbé terhelje a természetet.

(Folytatjuk)

Lázin Miklós András

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!