Aki internetet használ, biztosan hallott már a Skype-ról, azaz az egyik legnépszerűbb internettelefon (VoIP) szolgáltatásról. A számítógép előtt ülős, füllhallgatós telefonálás először a magánfelhasználók között lett népszerű, főleg azért, mert aki regisztrált, ingyen tudta hívni azokat a barátait, akik szintén benn voltak a rendszerben. Azután már nemcsak a felhasználók beszélhettek egymás között, hanem a rendszer kiterjesztette csápjait: vezetékes és mobiltelefonokat is lehet vele hívni - ezeket már némi pénzért, mivel a vezetékes telefonszolgáltatók pénzt kérnek az összeköttetés megteremtéséért.
Hogy mit jelent az olcsóság, azt elsősorban a nemzetközi percdíjakon lehet lemérni. A hagyományos telefonszolgáltatók üzleti előfizetőiknek még mindig kétszámjegyű percdíjakat kínálnak, míg a nettelefon-cégek szinte mindegyike egyszámjegyű forintárakkal dolgozik. A kedvezményeket, lebeszélhetőséget és más lehetőségeket is figyelembe véve általánosságban az mondható, hogy negyven-hatvan százalékos kiadáscsökkenést lehet elérni okosan megválasztott VoIP szolgáltatás alkalmazásával.
Az üzleti világban érdekes módon lassabban terjedt a telefonálás új formája. Hozzájárult persze ehhez, hogy a szolgáltatás minősége kezdetben nem volt túl erős: a vonal meg-megszakadt, volt, hogy akadozott a hangátvitel, ami egy magánbeszélgetésben kisebb baj, egy üzleti tárgyaláson azonban ciki, ha alkudozás közben egyszercsak eltűnünk az éterben. Mára azonban jórészt kinőtte ezeket a gyermekbetegségeit a VoIP: már nemcsak a kisebb cégek, hanem nagyvállalatok is egyre inkább felismerik a nettelefon előnyeit.
A Richternél például egy éve használják azt a több mint 400 készülékből álló internettelefon rendszert, ami az 500 főt befogadó kutatás-fejlesztési központban működik. A rendszerrel videotelefonálni is lehet. A Richternél a hálózat üzembe helyezésekor azt mondták, hogy "jövőbiztos" megoldást kerestek, ezért választották az IP-telefóniát. A hálózat együttműködik a cég többi épületében megmaradó hagyományos telefonrendszerrel, másrészt megfelel a cég tevékenységéből adódó szigorú biztonsági követelményeknek.
Az olcsóság mellett fontos érv, a már említett "jövőbiztosság". Még a világ távközlési vezetői, azaz a hagyományos telefontársaságok irányítói is úgy gondolják, hogy a cégeiknél tapasztalható bevételkiesést elsődlegesen a VoIP-szolgáltatók okozzák. Egy, a menedzserek jövőképét szondázó felmérésből kiderült, hogy a 115 vállalatirányító 68 százaléka vélekedik így. Egy másik felmérés azt derítette ki, hogy az internetezők közel fele szokta alkalmanként felhívni ismerőseit a világhálón keresztül, 25 százalékuk ezt rendszeresen teszi.
Ráadásul egy cég életében nagyon fontos a mobilitás, a nettelefon így kimozdult a számítógépekből. Egy globális mobilszolgáltató (Three GSM) brit, ausztrál, dán, olasz és hongkongi előfizetői ingyenesen telefonálhatnak vagy chatelhetnek novembertől a Skype internetes telefonszolgáltatás segítségével saját országukban - adta hírül nemrég a BBC. A cég olyan telefonokat is piacra dob, amelyeken már előre telepítve van a percdíj nélküli telefonálást lehetővé tevő Skype-program.
Itthon is megjelent például az Avaya és a Nokia együttműködésével piacra dobott, mobiltelefonokra telepíthető program, a One-X. A rendszer segítségével az összes irodai kommunikációs eszközhoz, a faxhoz, de akár az e-mail-ekhez is olcsón hozzáférhetnek a cég munkatársai, legyenek bárhol a világban. Megfelelő internetes telefonszolgáltatással (VoIP) - akár a nemzetközi telefonhívások is percdíjmentes, cégen belüli hívásoknak minősülnek. A megoldás segítségével a felhasználók egy gombnyomással válthatnak a nyilvános mobiltelefon-hálózat, és az olcsóbb, akár szintén percdíjmentes telefonálást lehetővé tevő vállalati vezetéknélküli internetes hálózat (Wi-Fi) között, a hálózatok közötti váltás pedig a fogadott hívás megszakítása nélkül történik meg.
Fontos szempont, hogy még ha csökkenthetők is a kommunikációs költségek, egyelőre nem iktathatók ki. Éppen ezért, ha egy Magyarországon is irodával rendelkező céget választunk, a költségekről szabályos számlát is kaphatunk, amit el lehet számolni az APEH felé is.