4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tapasztalatok azt mutatják, egyre több diák dönt úgy, hogy egyetemi, főiskolai évei alatt vág bele valamilyen vállalkozásba. Van, aki rákényszerül arra, hogy kereső tevékenységet folytasson a tanulmányai alatt, míg mások jövőjük megalapozását látják egy-egy saját cég beindításában.

         (Mfor-montázs)

Sok diák azonban nem tudja eldönteni, hogy mely vállalkozói forma lenne a legelőnyösebb. Másokban felmerül a kérdés, hogy kiválthatja-e egyáltalán a vállalkozói igazolványt az, akinek fennáll a hallgatói jogviszonya?

Utóbbi kérdésre a válasz egyértelműen igen, sőt jó, ha tudjuk, hogy ha a közép, vagy felsőfokú oktatási intézmény nappali tagozatos tanulója, illetőleg hallgatója úgy dönt, hogy vállalkozásra adja a fejét, akkor mindaddig nem keletkezik járulékfizetési kötelezettség, ameddig a diák - közgazdasági kifejezéssel élve - nem realizál vállalkozói kivétet, azaz nem vesz ki keresetet saját célra a vállalkozásából.

Ebben az esetben ugyanis a fizetési kötelezettség alapja a kivét, amely után 9,5 százalék nyugdíjjárulékot, továbbá 6 százalékos egészségbiztosítási járulékot, valamint 1950 forint tételes egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie – mindaddig, amíg fennáll a hallgatói jogviszonya.

Előnyös, hogy vállalkozói szja-t se kell fizetni, még a törvény által előírt jövedelem minimum után sem, legalábbis a tevékenység megkezdése évében és az azt követő évben, amennyiben a tevékenység megkezdését megelőző 36 hónapban nem folytatott a diák egyéni vállalkozói tevékenységet.

Fontos kérdés, hogy mikor kezdődik és meddig tart a hallgatói jogviszony. A jogviszony a beiratkozás napjával (költségtérítéses képzés esetén képzési szerződés aláírásával) jön létre, tudtuk meg az Oktatási és Kulturális Minisztériumtól, és alapesetben addig tart, amíg a hallgató a mintatantervben előírt tárgyait maradéktalanul teljesítette (abszolvált). Jogviszonya az intézménnyel az abszolutórium megszerzésének évében szervezett államvizsga utolsó napjával szűnik meg.

A diákigazolvány lejártának időpontja, amelyre az érintett fiatal a hallgatói jogviszonyának megszűnését követő március 31-éig (a jogviszony I. félévben történő megszűnése esetén), illetve október 31-éig (a jogviszony II. félévben történő megszűnése esetén) jogosult, ebből a szempontból nem mérvadó.

Amennyiben hallgatóként minden eddigi feltételnek megfelelünk, akkor nincs más dolgunk, mint kiváltani az okmányirodában a vállalkozói igazolványt; ehhez ki kell tölteni az odatartozó adatlapot, illetőleg be kell szereznünk egy erkölcsi bizonyítványt, amelynek átfutása körülbelül 2-3 hét. Nagyon fontos a tevékenységi körök kiválasztása a TEÁOR jegyzék alapján, amely az APEH vagy a KSH oldaláról elérhető.

Ahhoz azonban, hogy a vállalkozói igazolványt kézhez kapjuk, igazolni kell a szükséges végzettséget. Ha nem rendelkezik ilyennel a hallgató, úgy az alkalmazottja is igazolhatja azt, ám ezt a lépést nem kerülhetjük ki.

Az okmányirodába a diákigazolványt is vinni kell, de általában kérik a hallgatói jogviszony igazolását is. Az igénylő lapon véletlenül se feledkezzünk el megjelölni, hogy diákok vagyunk! Ha diák például boltot nyitna, úgy a működési engedélyt is be kell szereznie az önkormányzattól, amelynek elintézési ideje körülbelül egy hét.

A vállalkozói igazolvány kiváltása 10 ezer forintba kerül, míg a megszüntetése ingyenes. Az erkölcsi bizonyítványért 2000 forintot kell fizetnünk. Amennyiben a hallgató szívesebben alapít társaságot, akkor ügyvéd segítségével be kell jegyeztetnie azt a cégbíróságon.

Ha pedig a diák nem folytatna rendszeres tevékenységet, úgy érdemesebb magánszámos adószemélyként dolgoznia, tanácsolja Kucsera Edit könyvelő. Ebben az esetben ugyanis a minimálbér után nem kötelező járulékot fizetni. Az adószámot az APEH-től kell kérni, a megfelelő formanyomtatvány kitöltésével.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!