Mint ismert, az idei Tour de France-on a kerékpársport jelen csillagai közül sokan eleve el sem indultak (vagy indulhattak): így például a németek kedvence, a T-Mobile csapatnál történt korábbi esetek miatt visszavonult Ulrich, az Armstrong utódnak kikiáltott, egy éves eltiltását töltő olasz Basso, vagy az olimpiai aranyérmét pozitív doppingtesztje ellenére is megtartó amerikai Hamilton.
A legjobbak közül pedig akik mégis rajthoz álltak, azok menet közben doppingolás miatt mégis kiszálltak (mint a kazah Vinokurov vagy a dán Rasmussen).
A mostani ügy után Tour-fronton a helyzet látszólag reménytelen. Ezért véljük úgy, hogy itt a lehetőség, mégis pályázzunk.
[ajanlo=1311][igazitas=right/]
Most nem lesznek gazdag nyugati vetélytársak, akik működő infrastruktúrával kápráztatnák el a döntnököket és "maffiózó keletiek" sem, akik kilóra vennék meg őket. Ráadásul infrastruktúrára sem kell költeni, a Thököly úton rendezett szakasz például kenterbe verné a legendás, macskaköves versenyt a Paris-Roubaix-t.
Tehát adva van egy győztes pályázat, amiből már csak pénzt kell csinálni. Kiindulva a Formula-1 által belénk sulykoltakból, hogy makró szinten kell nyereségesnek lenni a rendezvénynek, szerintem hozható a dolog.
Ezek a biciklis srácok - mint megtudtuk - notórius orvoshoz járók és gyógyszerfogyasztók, a hegyi futamok legjobbjai például igazoltan asztmások. Ha tehát leperkálják a sok vizitdíjat, meg itt váltják ki a - nem támogatott - gyógyszereket, az eleve komoly haszonnal kecsegtet. Az orvosoknak adott hálapénz szintén a GDP-t növelő tétel lehet, ahogy a doppingmentes vizeletek beszerzéséből is bevétele származhat az országnak. Horváth Ágnes az elmúlt időszakban bizonyította, hogy a piac barátja, és úgy vélem, hogy ebben az esetben sem fog hippokrata álláspontra helyezkedni.
És ami a hab a tortán, hogy az idegenforgalomra is hathatna a rendezés. Hiszen a "gyógykezeléseken részt vevő" bringások képével jól rá lehet segíteni a gyógyfürdők és fogorvosok országának imázsára.
Király Béla