4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

90 éve született Robert Maxwell brit sajtómágnás, adócsaló, háborús bűnös, vagy hős, aki anno a Magyarországhoz tartozó Kárpátalján született. Kalandos élet, sikersztorik és a bukás. Ő volt az, aki saját bevallása szerint az adót és a németeket utálta. Ez mind Maxwell.

Született: Jan Ludvík Hoch

1923. június 10-én született Robert Maxwell brit sajtómágnás, eredetileg Jan Ludvík Hoch Kárpátalján, ami akkor Csehszlovákiához tartozott. A szegény zsidó családba született Jan 1939-ben magyar állampolgár lett, hiszen az I. Bécsi döntés által a korábban elcsatolt területet visszakapta Magyarország.

Jan családja a holokauszt áldozatává vált, ő maga pedig 1939-1940-ben kijutott az országból és beállt a Nagy-Britanniába menekült csehszlovák hadseregbe. Talpraesett, erős fizikumú fiúként az egyesített brit seregben találta magát, és rész vett a normandiai partraszállásban is.

A háború segített az üzletben

A végig harcolt európai háború után Berlinben maradt brit hírszerzőként, és katonai cenzorként már Robert Maxwell néven. Ekkor alaposan megismeri a médiumok és a sajtó működését, és tudását később, mint tudjuk kitűnően kamatoztatja. Németországban a háború utáni káoszban pozíciójánál fogva sikerült jelentéktelen áron kizárólagos kiadói jogokat szerezni különböző irodalmi megjelenésekre.

1945-ben Robert feleségül vette Elisabeth Meynardot, akinek 100 ezer fontos hozománya jó táptalaj volt férje üzleti törekvésihez, hiszen ebből alapította a Pergamon kiadót, ami később több száz cégből álló, átláthatatlan cégbirodalommá vált. Áttételesen kapcsolódott ide a tőzsdén is jegyzett Mirror Group Newspaper cég és a Maxwell Communication Corporation kiadó (egy ideig a Mirror Group magyarországi érdekeltségei közé tartozott a Magyar Hírlap és az Esti Hírlap is). Ugyanakkor Maxwell foglalkozott befektetés-menedzseléssel, részvény-kereskedelemmel, helikopterjavítással és idegenforgalommal, informatikával és futballcsapatokkal is. Ebben az időszakban már keményen bírálták üzleti habitusa miatt.

Szocialista és kettős ügynök

A szocialista nézeteit nyíltan hangoztató Maxwell kiváló kapcsolatokat ápolt a brit Munkáspárttal, amelynek 1964 és 1970 között parlamenti képviselője is volt. Üzleti módszereit már ekkor sokan bírálták, kétségek merültek fel becsületességével kapcsolatban is, ám lehengerlő stílusa és kritikusai ellen indított (és megnyert) perei révén karrierje töretlenül ívelt felfelé.

A 90-es évekre kiderült, hogy Maxwell birodalma már csak papíron létezik, gyermekeire vagyon helyett kétmilliárd font adósságot hagyott. Még saját alkalmazottait is megrövidítette, mert nyugdíjalapjukból 700 millió fontot elsikkasztott, a csődeljárás után az összeg töredéke sem térült meg. Halálát követően leleplező könyvek is megjelentek, melyek szerint Maxwell kapcsolatban állt a Moszaddal, az izraeli titkosszolgálattal és (a maga hasznát lefölözve) aktívan segítette a zsidó állam ügyleteit. Ez lehet a magyarázata annak, hogy a zsidóságához idős korában visszatalált Maxwellt - Izrael hálája jeleként - Jeruzsálemben, az Olajfák hegyén temették el.

Mások szerint a szovjet titkosszolgálat, a KGB ügynöke is lehetett, állítólag ezzel összefüggésben indított - már akkor is kínos - könyvsorozatot kelet-európai kommunista vezetőkről. Saját érdekeit persze itt sem tévesztette szem elől: a Todor Zsivkov bolgár pártvezetőről szóló könyv megjelenése után olcsón vehetett szállodát Bulgáriában. Az akkor még létező KGB viszont azt állította, Maxwell éppenséggel ellenük, a brit hírszerzésnek dolgozott Moszkvában. 

A sajtócézár 1991. november 5-én, a Kanári-szigetek közelében jachtjáról a tengerbe esett és megfulladt - máig nem tisztázott, hogy birodalmának fenyegető összeomlása elől menekült az öngyilkosságba vagy baleset történt.

Háborús hős, vagy bűnös?

Halála előtt Robert Maxwellt a brit rendőrség háborús bűncselekmény jogcímén készült megvádolni. Az okot az 1988-ban megjelent életrajzi könyvben található fejezet szolgáltatta, amiben Maxwell leírja, hogy századosként egy német várost szeretett volna elfoglalni. Szólt a polgármesternek, hogy értesítse a német városvédőket, hogy adják meg magukat vagy meghalnak. A polgármester később a fegyverletétel hírével jött vissza, azonban egy német harckocsi tüzet nyitott Robert egységére, ezért visszavonulni kényszerült. Mielőtt azonban ezt megtette, saját maga lőtte agyon a német település vezetőjét.

A brit rendőrség ugyanakkor az 1991-es háborús bűnösöket bíróság előtti feleléséről szóló törvény elfogadásáig nem csaphatott le Maxwellre. Ezért gyanakodnak sokan, hogy a baleset valójában öngyilkosság volt.

Maxwell kalandos élete elítélhető és irigyelhető is. Az utókor számára azonban csak egy adócsaló marad.

mfor.hu/MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!