Először megszellőztetik, hogy akkor mégiscsak Matolcsy lesz a jegybankelnök, majd cáfolják, de nem magát a tényt, hanem azt, hogy eldőlt volna:
Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az MTI-nek telefonon erre reagálva kijelentette: "nem tárgyaltuk és nem is fogjuk tárgyalni a gyulai frakcióülésen ezt a kérdést, ahogyan más testületek sem tárgyaltak róla, még csak informális megbeszéléseken sem került szóba, éppen ezért a Világgazdaságban megjelent hírt alaptalannak és álhírnek tartjuk".
Majd érkezik Lázár János, és jelzi, hogy Varga Mihályra márciustól fontos új poszt vár (na vajon mi lehet az, és miért pont márciustól?), egyébként a forintnak meg stabilnak kell maradnia:
Márciustól kormányátalakítás valószínű, amelynek keretében Varga Mihály eddigi EU/IMF tárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter más fontos posztot kaphat - jelezte a Reuters-nek adott interjúban Lázár János. A Miniszterelnökség vezetője hangsúlyozta: a közelgő jegybankelnök váltás során törekedni kell a stabil forintárfolyamra, illetve a befektetői bizalom megőrzésére. Hangsúlyozta azt is, hogy a kormány ragaszkodik az államháztartási hiánycélokhoz és nem lesz választási költségvetés. "Helyette" szavai szerint júniusig további rezsicsökkentés várható. 2014 júniusáig a terv szerint további 20%-os vágás jöhet a gáz- és villamos energia lakossági árában.
//www.mfor.hu/cikkek/Lazar__A_kormanyfo_komoly_tisztsegben_szamit_ra_Varga_Mihalyra.html
Számomra ebből az nyilvánvaló, amit korábban is gondoltam: majdnem biztos, hogy Matolcsy lesz a jegybankelnök (aki bizonyára sok vidám percet szerez majd nekünk ebbéli pozíciójában), viszont a kormányzat a jelenleginél gyengébb forintárfolyamot nem szeretne, a 290 körüli szint még pont jó nekik: nem hármassal kezdődik, így nem riogatja a lakosságot, az exportőrök eldöcögnek vele, az inflációt nem dobja meg, a devizahitelesek még kibírják, hiszen ezt a szintet már úgyis megszokták, tehát ideálisnak tűnik.
A kormányzat tehát úgy szeretne unortodox monetáris politikát, a hitelezés MNB-vezérelte felpörgetését, hogy közben a forint árfolyama ne inogjon meg. Ez valószínűleg nem lesz könnyű menet, de megpróbálják majd. Mindegy, apám is mindig azt mondta: úgy tanul a gyerek, ha kérdez...
***
Kis színes:
A Fitch megdícsérte a görögöket:
//ekathimerini.com/4dcgi/_w_articles_wsite2_1_05/02/2013_482202
Az előzetes adatok alapján ugyanis a görögöknek sikerült kis elsődleges többletet kihozniuk a költségvetésükből(!), és várhatóan idén is a GDP 2%-a körüli elsődleges többlettel fogják zárni a költségvetést a recesszió ellenére. Mivel a kamatköltségeiket drasztikusan megnyirbálták az elmúlt hónapokban (EU-s hitelek kamatcsökkentése, magánadósság restrukturálása,stb.), az effektív kamatláb amit fizetnek alig van 2% felett, így nagyjából úgy áll a költségvetésük, mint a magyar (mind elsődleges oldalról, mind a kamatfizetés oldaláról)! A görögök eladósodása megállt, lassan csökkenni fog az adósságszintjük, adósságdinamikában nem állnak rosszabbul, mint mi. A nagy kérdés, hogy a lakosság nem lázad-e fel idén, amikor még egy igen súlyos megszorítás vár rájuk, illetve, hogy a vezető politikai erők nem esnek-e szét. Előzőek híján viszont úgy néz ki minden sínen halad, ezt tükrözi a görög állampapírok árfolyamalakulása is, amely (20éves kötvény) 2012 nyarán még 11-12%-os árfolyamon volt névértékre vetítve, mára ez 42-43%-ra emelkedett, azaz négyszereződött az árfolyama! Ha nem siklanak ki útközben, akkor a kötvényeik nyugodtan erősödhetnek további 40-50%-ot is, tehát nem elérhetetlen és elképzelhetetlen a névértékre vetített 60%-os szint sem.