Az üdülési csekk az idei évben még az év első napján érvényes minimálbér nagyságáig adómentes. A juttatást a munkáltató adhatja a munkavállalójának, a munkavállaló közeli hozzátartozójának a szakképző iskola tanulójának, szakmai gyakorlatosoknak, valamint a saját nyugdíjasainak és azok közeli hozzátartozójának. Ugyancsak adómentes a gazdasági társaság által a személyesen közreműködő tagjának és közeli hozzátartozóinak juttatott üdülési csekk a fent megjelölt értékhatárig.
Az üdülési csekk felhasználója (tulajdonosa), a nevére szóló üdülési csekkeket, a Magyar Nemzeti Üdülési Alapítvány háttérintézményével, a Nemzeti Üdülési Szolgálat Kft-vel (NÜSZ) szerződéses viszonyban álló, elfogadóhelyeken használhatja fel fizetési eszközként. Az üdülési csekk más személyre át nem ruházható, annak felhasználására kizárólag annak tulajdonosa jogosult, ám a szolgáltatások bármelyikét a tulajdonossal közösen igénybevevő személyek költségei is fizethetők vele.
Idén az első félévben 33 milliárd forint összegben vásároltak a munkáltatók üdülési csekket, és egymillióan kaptak ilyen juttatást. A kormány úgy számol, hogy év végig kétmillióan kapnak üdülési csekket, amely üdüléshez, rekreációhoz nyújt segítséget.
Kiss Péter, társadalompolitikai miniszter tájékoztatása szerint a Nemzeti Üdülési Alapítvány által biztosított üdülési csekkből a munkáltatók idén már 33 milliárd forint értékben vásároltak, az előző év hasonló időszakában 27 milliárd forint értékben keltek el üdülési csekkek. Arra számítanak, hogy az üdülési csekk forgalma az év egészében meghaladja az 50 milliárd forintot.
Az alapítvány az arra különösen rászorulókat további kedvezményekben részesíti, így idén 63 ezer kisnyugdíjasnak, fogyatékkal élőnek, nagycsaládosnak, szakmunkástanulónak biztosított támogatást 2,2 milliárd forint értékben. A politikus azt mondta, ma már 12 ezer hazai szolgáltató fogadja el az üdülési csekket, amelynek nem jelentéktelen a foglalkoztatási hatása sem, hiszen négyezer-ötezer fős hálózat működtetését jelenti.
Az üdülési csekk tizenegy éve jelent meg béren kívüli juttatásként; hat szakszervezeti konföderáció hívta életre 1992-ben az MNÜA-t, a kormánnyal együtt. A mindenkori minimálbér összegéig - idén 71,5 ezer forintig - adómentesen adható csekk népszerűsége az utóbbi években látványosan nőtt. A június 29-én elfogadott adótörvények szerint 2010-től az üdülési csekket évente a minimálbér értékéig a jelenlegi adómentesség helyett huszonöt százalékos adó terheli.
Az új szabályok alapján a továbbra is névre szóló csekket januártól elvileg kevesebb célra, kizárólag üdülési és művelődési szolgáltatásra lehet beváltani - az igénybe vehető szolgáltatások körét az MNÜA az alapítói jogokat gyakorló miniszter és az adópolitikáért felelős miniszter előzetes egyetértésével határozza meg. Sajtóhírek szerint jövőre is valószínűleg marad a mostani 27 felhasználási jogcím.