4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az új épületekre 2008 első napjától, míg a meglévőkre - amennyiben el- vagy bérbe adják azokat - 2009. január 1-től kell elkészíttetni az energetikai tanúsítványt - derül ki az önkormányzati és területfejlesztési miniszter rendeletének tervezetéből.

A kormányrendelet-tervezet három esetre írja elő az energetikai tanúsítvány készítését. Az első a használatbavételi engedély megszerzésétől számított 90 napos határidő. Második a lakás eladása, míg harmadik a bérbeadása. Az első esetben 2008. január 1-től, míg a másik kettőben 2009 első napjától lesz kötelező a tanúsítvány elkészíttetése.

A tanúsítvány 10 évig érvényes, de hatályát veszti, ha az épület határoló szerkezeteit és épületgépészeti rendszerét megváltoztatják. Jelentősebb felújításnál akkor is el kell készíttetni a tanúsítványt, ha a tulajdon és a használat változatlan marad. Szankciója - a mai álláspont szerint - nem lesz annak sem, ha a tulajdonos nem készítteti el az előírt tanúsítványt. Ennek az az indoka, hogy a cél éppen az ő informálása, így ha lemond róla, az a maga baja.

A tanúsítványt csak építésügyi-műszaki szakértő készítheti el. (A szakértőnek egyetemi végzettség esetén 8 év, míg főiskolai végzettség esetén 10 év gyakorlattal kell rendelkeznie.) Az építész, illetve a mérnöki kamara ajánlása szerint egy ilyen szakértő nyolc órás napi díja 170 ezer forint.

Félmilliós tanúsítvány

Becslések szerint egy 100 négyzetméter alapterületű használt családi ház tanúsítványa - a felméréssel együtt - három nap alatt készíthető el, így a díj 510 ezer forint. (Új lakásnál elég egy nap is.) Ez azonban csak ajánlott díj, így a végső összeget a piac mondja ki, az pedig - becslések szerint - nem lesz hajlandó többet adni egy használt lakás tanúsítványáért 40-70 ezer forintnál. (Lényegében hasonló arányok alakultak ki az építész-tervezői piacon is az ajánlott és a megfizetett árak közt.)

Az MTI az ÖTM illetékesétől úgy értesült, hogy a bemutatott kormányrendeletet még "meg kell futtatni" Brüsszelben is, így annak kihirdetése május előtt nem várható.

A tanúsítványt kötelezővé tevő EK irányelv előírja a kazánok és légkondicionálók időszakonkénti felülvizsgálatát is. (Ez nem biztonságtechnikai, hanem kifejezetten energetikai célú - a hatásfokra koncentráló - felülvizsgálat.) Ennek részletes szabályai a GKM-ben készülnek és várhatóan a kormányrendelettel egy időben kerülnek kihirdetésre.

Az EU a Kiotói Jegyzőkönyv aláírójaként vállalta, hogy 2008 és 2012 között 8 százalékkal, az 1990-es szint alá csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Miután a végső energia felhasználás 40 százaléka jut a lakó- és szolgáltató jellegű épületekre, ezért született meg az említett 2002-es irányelv, az épületek energia igényének felmérésére, illetve kordában tartására.

Magyarországon tavaly májusban került kihirdetésre Kolber István, akkori tárca nélküli miniszter rendelete az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról. A számítás menetének ismertetése mellett a rendelet határértékeket állapít meg az egyes épületszerkezetek - például határoló falak, födémek, ablakok - hőátbocsátására is.

Múlt év szeptemberétől nem adható ki építési engedély az energetikai számítás elvégzése nélkül, illetve ennek végeredménye nem lehet rosszabb az előírtaknál. (A részletek ismertetése nélkül: a számítás végeredménye egy olyan, négyzetméterre vetített kilowatt - kW - érték, amellyel egy évig működtethető az adott épület. A működtetésbe beletartozik a fűtés, a hűtés, a világítás, a főzés és minden egyéb olyan funkció, amelyhez energia szükséges.) A megkérdezett szakértők formálisnak tartják a kialakuló gyakorlatot, mondván, hogy a tervezők egy mintaszámítást aktualizálnak épületeikhez, és csak formálisan igyekeznek megfelelni az előírásnak.

A másik - tanúsítvánnyal kapcsolatos - létező jogszabály a tavaly december 19-én kihirdetett törvény, amely több építéssel kapcsolatos jogszabályt is módosít. Ebben a lakástörvény úgy változik, hogy a lakás bérbeadójának - a szerződés megkötésekor - be kell mutatnia a bérbe vevőnek az energetikai tanúsítványt. A hatályba léptető rendelkezésekből azonban kitűnik, hogy ez a kötelezettség csak 2009. január 1-én lép hatályba (a felületes olvasók viszont úgy vélték, hogy ez év elejétől hatályos ez a szabály is).

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!