A tanúsítvány 10 évig érvényes, de hatályát veszti, ha az épület határoló szerkezeteit és épületgépészeti rendszerét megváltoztatják. Jelentősebb felújításnál akkor is el kell készíttetni a tanúsítványt, ha a tulajdon és a használat változatlan marad. Szankciója - a mai álláspont szerint - nem lesz annak sem, ha a tulajdonos nem készítteti el az előírt tanúsítványt. Ennek az az indoka, hogy a cél éppen az ő informálása, így ha lemond róla, az a maga baja.
A tanúsítványt csak építésügyi-műszaki szakértő készítheti el. (A szakértőnek egyetemi végzettség esetén 8 év, míg főiskolai végzettség esetén 10 év gyakorlattal kell rendelkeznie.) Az építész, illetve a mérnöki kamara ajánlása szerint egy ilyen szakértő nyolc órás napi díja 170 ezer forint.
Félmilliós tanúsítvány
Az MTI az ÖTM illetékesétől úgy értesült, hogy a bemutatott kormányrendeletet még "meg kell futtatni" Brüsszelben is, így annak kihirdetése május előtt nem várható.
A tanúsítványt kötelezővé tevő EK irányelv előírja a kazánok és légkondicionálók időszakonkénti felülvizsgálatát is. (Ez nem biztonságtechnikai, hanem kifejezetten energetikai célú - a hatásfokra koncentráló - felülvizsgálat.) Ennek részletes szabályai a GKM-ben készülnek és várhatóan a kormányrendelettel egy időben kerülnek kihirdetésre.
Az EU a Kiotói Jegyzőkönyv aláírójaként vállalta, hogy 2008 és 2012 között 8 százalékkal, az 1990-es szint alá csökkenti az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását. Miután a végső energia felhasználás 40 százaléka jut a lakó- és szolgáltató jellegű épületekre, ezért született meg az említett 2002-es irányelv, az épületek energia igényének felmérésére, illetve kordában tartására.
Múlt év szeptemberétől nem adható ki építési engedély az energetikai számítás elvégzése nélkül, illetve ennek végeredménye nem lehet rosszabb az előírtaknál. (A részletek ismertetése nélkül: a számítás végeredménye egy olyan, négyzetméterre vetített kilowatt - kW - érték, amellyel egy évig működtethető az adott épület. A működtetésbe beletartozik a fűtés, a hűtés, a világítás, a főzés és minden egyéb olyan funkció, amelyhez energia szükséges.) A megkérdezett szakértők formálisnak tartják a kialakuló gyakorlatot, mondván, hogy a tervezők egy mintaszámítást aktualizálnak épületeikhez, és csak formálisan igyekeznek megfelelni az előírásnak.
A másik - tanúsítvánnyal kapcsolatos - létező jogszabály a tavaly december 19-én kihirdetett törvény, amely több építéssel kapcsolatos jogszabályt is módosít. Ebben a lakástörvény úgy változik, hogy a lakás bérbeadójának - a szerződés megkötésekor - be kell mutatnia a bérbe vevőnek az energetikai tanúsítványt. A hatályba léptető rendelkezésekből azonban kitűnik, hogy ez a kötelezettség csak 2009. január 1-én lép hatályba (a felületes olvasók viszont úgy vélték, hogy ez év elejétől hatályos ez a szabály is).
MTI / Menedzsment Fórum