Annyi történt csupán, hogy kifutottak a régi stimulusok, az államok nem generáltak többletkeresletet, és a növekedés eltűnéséhez már ennyi is elég volt. Mi történne, mi fog történni, ha a megszorítások hatása is beérik?
A magyar számokkal ugyanez a helyzet: nyárra úgy tűnt el a növekedés, hogy a kormány még el sem kezdett szorítani, sőt, az elmúlt 12 hónapban idehaza költségvetési stimulus volt. A helyzet tehát az, hogy a növekedés már eltűnt, miközben az állami kiadáscsökkentések még csak most jönnek. A piacok eddig attól ijedtek meg ami van, de hátravan még a megijedés attól, amit a kiadáscsökkentések fognak okozni.
Mindezek alapján a 2012-es recesszió esélye, amelyről már többször írtam, egyre inkább nő, hiszen a kormányzati szektor a fejlett világban még a jelenlegi, gyenge helyzethez képest is lassulást fog generálni.
Persze valószínűleg igaza lesz (ex)Nyugdíjas kollégának: ez a folyamat eltarthat egy évig, és amikor az államok meglátják, hogy micsoda szörnyű recesszióhoz vezet ez, sutba dobnak minden elvet és masszívan kezdenek majd elinflálni. Ez azonban valószínűleg csak akkor következik be, ha a gazdaságok újra komoly recesszióba zuhannak. Egyelőre még csak a stimulus hiánya miatti romlás tart. Ezután jön a megszorítás okozta recesszió, majd ezután jöhet a masszív elinflálás. Szép kilátások...