2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia tízéves állampapírok hozama még SOHA nem volt olyan alacsony mint a héten: beestek a bűvös 2% alá. Az olasz tízéves állampapírok két éve nem voltak ilyen alacsonyan (4,5%). Az ír kötvényeket 2010 nyarán láttuk itt utoljára (4,5%). Magyarországon soha nem látott csúcsra szökött a külföldiek által birtokolt állampapírállomány:

//www.mfor.hu/cikkek/5000_ezer_milliard_forintnyi_allampapir_kulfoldieke.html

Tart a hozamvadászat. Meg kell próbálni kifacsarni az utolsó negyed százalékokat is a kötvénypiacokból, amíg lehet. A hozamsivatagban, ahol a nagy jegybankok kamatszintje nulla, Svájcban és Dániában pedig immáron negatív hozamokkal szembesülnek a betétesek, vonzó minden apró százalék. És mivel se növekedés, se infláció nem látszik se közel, sem távol, tehát a jegybanki kamatok maradhatnak nullán, ezért a befektetők megpróbálják berögzíteni a még elérhető alacsony hozamokat is - attól félvén, hogy később már még kevesebb jutna nekik.

A hozamvadászat logikus folytatása a részvénypiac. Hiába nem lesz se növekedés, se profitbővülés, a részvények osztalékot fizetnek, méghozzá a pincében lévő banki/jegybanki kamatokhoz képest busásat: 3-4-5%-ot. Nem meglepő, hogy éves csúcsra érkezett az Eurostoxx50 index.

Úgy vélem, hogy a következő hónapokban is folytatódhat a hozamvadász üzemmód: az elmúlt 2 év hányattatásai után már az lenne meglepő a befektetőknek ha nem lenne semmilyen összeomlás, krízis, makroprobléma. Mindezek híján pedig mind a feltörekvő, magas kamatozású devizák, mind a vállalati és államkötvények, mind a részvények a befektetők fókuszában maradhatnak.

A fenti folyamatok egyébként önerősítő pozitív kört hoznak létre: a csökkenő állampapírhozamok ugyanis megkönnyítik az államok finanszírozását, csökkentik a költségvetési deficitet, kevesebb megszorítást tesznek szükségessé, miközben a(z erős kereslet híján) lecsúszó nyersanyagárak mellett nincs inflációs nyomás, és a csökkenő költségek (pl. benzinre fordított kiadások) miatt több pénz marad a lakosságnál, ami csökkenti a gazdasági visszaesés mértékét. Infláció híján pedig tarthat tovább a hozamcsúszda, és mehetünk vissza a kör elejére.

Így tud kialakulni - és nagyjából 2013-ra most erre számítanék - a világgazdaságban egy lassú növekedéssel, alacsony inflációval jellemezhető környezet, ahol a hozamtermelő eszközök ára emelkedhet.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!