2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel az elmúlt fél évben erről elég sokat írtam, a jegybankelnökváltás és a konkrét intézkedések bejelentése előtt már megpróbálok nem foglalkozni a témával, de a napi.hu cikke után úgy gondoltam, egy utolsó, rövid összefoglaló mégis csak hasznos lenne.

//www.napi.hu/magyar_gazdasag/kiszivargott_erre_keszul_az_uj_mnb-vezetes_beindul_a_penzpumpa.545874.html

Külön is írtam a BoE "funding for lending" programjáról és hazai vetületeiről, tanulságairól korábban ( //www.mfor.hu/cikkek/Akkor_iszik_a_lo__ha_inni_akar.html ), úgyhogy ebbe most nem mennék bele, hanem inkább összegezném:

A hazai tervezett (?) unortodoxia alapvető célja a hitelezés beindítása, és a hitelkamatok leszorítása. Erre számos módszer van, és habár eredményeikben nagy különbségek lehetnek, a lényeg az, hogy valamilyen módon a hazai effektív kamatlábak lecsökkennek, valószínűleg mind a megtakarítók, mind a hitelfelvevők oldaláról, és ez számos csatornán keresztül a forint gyengülése irányába hat. Mivel a forint jelentősebb gyengülése politikailag is megengedhetetlen, ezért 2 dolgot tehet majd az unortodoxiába belekezdő jegybank: vagy visszakozik és szép lassan visszalép, vagy pedig megpróbálja a forint árfolyamát kordába terelni. Ez utóbbira is több módszer van, legvalószínűbbek a közvetlen devizapiaci intervenció, akár nem deklarált árfolyamcélokkal, akár deklarált új lebegtetési sávval összekapcsolva. A devizatartalékok nagysága lehetővé teszi ezt, de jelentős kockázatokat rejt. A carry csökkenése, az anyabanki források repatriálásnak felgyorsulása, és az unortodoxiával szembeni bizalmatlanság nehéz pillanatokat okozhat.

Ami valószínűnek tűnik az az, hogy a következő hónapokban, de valószínűleg években is inkább gyengébb forinttal kell számolni, és alacsonyabb hazai elérhető hozamokkal. Itthon is megvalósul a "pénzügyi elnyomás", amelynek során egyre nehezebbé válik majd reálhozam elérése. Jelentős gazdaságpolitikai hibák elkövetése esetén pedig erősen negatív következmények is felmerülhetnek. A dilemma a szokásos: ha túl kicsiben lát hozzá a kísérletezéshez az MNB, akkor nincs értelme, ha túl nagy lépésekkel, akkor meg olyan veszélyes játékba kezdhetnek, amibe könnyű belebukni.

Érdeklődve várhatjuk a fejleményeket!

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!