4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Japán barátaink hétfőn is nagyon korán keltek, és azt látták, hogy igen erős a jen. Olyan erős, hogy előbb-utóbb bedönti a gazdaságukat. Nem is haboztak sokat, hanem interveniáltak egy akkorát, hogy azonnal kéthónapos csúcsra ment az USDJPY.

Már többször írtam róla, hogy mi az oka a jen erősödésének, nagyon megtörni sem lesz könnyű ezt a fundamentális trendet, de persze ha eléggé sok pénzt költenek, akkor stabilizálni tudják az árfolyamot. Egyébként a japán interveniáló emberkék nagyon trükkösek, talán a legtrükkösebbek a világon. Már sok éve meg lehetett figyelni, hogy kedvenc taktikájuk a "piac büntetése", különösen a technikai kereskedőké, rövidtávú spekulánsoké. Standard módszerük az, hogy új (többhetes/hónapos, stb.) mélypontra engedik az USDJPY-t, majd amikor ebbe a letörésbe jó sokan beleadnak, akkor megérkeznek az interveniálók, azonnal kitépik a keresztet és jól kistoppolják a spekulánsokat. Az üzenet egyszerű: ne szórakozzatok a pénzünkkel. 

Egyébként hatásos is, én sem nagyon merek a dollár-jenhez nyúlni, mert félek tőlük, tudom, hogy bármikor megjelenhetnek, különösen akkor, ha technikailag jól kezd festeni a kép. Viszont maga a mozgás, a jen erősödése, éppen a spekulánsok viszonylagos hiánya miatt tűnik számomra hitelesnek: nem túl sok olyan befektető van, aki további jen erősödésre merne játszani a jen mindenkori csúcsa környékén, hiszen tudja, hogy a BoJ bármikor megjelenhet. Így a mozgást minden valószínűség szerint "real-money" vezeti: az eltűnő japán-külföldi hozamkülönbség miatt megy haza a sok japó apó, cipelik a pénzüket vissza Osakaba.

Egyébként a hirtelen megjelenő erős dollárkereslet mélybe lökte az EURUSD és számos áru árfolyamát is: általános dollárerősödés bontakozott ki. Véleményem a korábbiakhoz képest a piacról nem változott, nem is ragoznám ugyanazt tovább.

 
Az elmúlt 30 évben állampapír-befektetésekkel többet lehetett keresni, mint részvénnyel. A pénzügy tanulmányaim alatt nem ezt ígérték :)

"Long-term government bonds have gained 11.5 percent a year on average over the past three decades, beating the 10.8 percent increase in the S&P 500," Ilyen még nem esett meg az USA történetében.

Ennek oka több dologra vezethető vissza: az inflációs pánik 1980-81-ben tetőzött, bőven 2 számjegyű kötvényhozamok voltak. Volcker vezetésével a jegybankárok megtörték az infláció erejét, és a globalizáció/liberalizáció/hidegháború vége/kínai dezinfláció miatt nagyon stabil, alacsony inflációval jellemezhető időszak alkult ki, amelynek során folyamtosan estek a kötvényhozamok ("The Great Moderation"). Az utóbbi években pedig a defláció rémképe és a gazdasági lassulás, valamint az ebből következő nullkamatpolitika és QE taszította mélybe a hozamokat. A kötvénybefektetők számára minden tökéletes volt. Ez azonban valószínűleg nem folyhat tovább. Az 1-2% körüli 10 éves és 0% körüli 1-2-3 éves hozamszintek, amelyek mára kialakultak, rendkívül alacsonyak. 

A 30-as, 40-es évek jelenlegihez hasonló mérlegrecessziója/hitelundora alatt is hosszú éveken át ilyen alacsonyak voltak a hozamok, tehát most is elképzelhető, hogy a hozamszintek sokáig a mélyben maradnak. Azonban ez azt jelenti, hogy legjobb esetben éves 1-2%-ot lehet keresni a fejlett piaci kötvényekkel, míg ha inflációs nyomás miatt hozamemelkedés következik be, akkor a végső realizált hozam negatív is lehet. A kérdés az, hogy ehhez képest hogyan fognak teljesíteni a részvénypiacok. 

Habár úgy gondolom, hogy a következő 1-2 évben globális recesszió lehet, ám hosszabb távra kitekintve már egyértelműen úgy gondolom, hogy a részvények ismét jobban fognak teljesíteni a kötvényeknél. A gazdaságpolitikusok végső megoldása úgyis az elinflálás lesz, és ebben az esetben a részvények még lassú gazdaság mellett is legalább valamiféle védelmet nyújtanak, míg a kötvények tulajdonosai szinte biztos, hogy a következő években negatív reálhozamot fognak elérni. A fejlett piaci kötvények vásárlása hosszabb távon, reálértelemben mindenképpen veszteséges befektetésnek tűnik...
 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!