2p

Összeomlik a magyar egészségügy?
Mennyi pénz hiányzik a rendszerből?
Mitől lesznek rövidebb várólisták?
Csak a magánegészségügyre számíthatunk?
Online Klasszis Klub élőben Rékassy Balázzsal

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a szakértőtől!

2024. szeptember 18. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az építőipar teljesítménye júniusban csaknem 16 százalékkal bővült az előző év azonos időszakához képest, a cégadatokon még messze nem látszik az ágazat válságának vége: júliusban 290 céggel szemben indult felszámolási eljárás az ágazatban, ami az Opten szerint lényegében megegyezik a tavasszal mért havi 300-as értékekkel.

Az Opten céginformációs szolgáltató közleménye szerint az építőipari termelés júniusi megugrása feltehetőleg néhány nagyberuházás átadásának köszönhető, miközben az ágazat egésze biztosan nem érezte meg a pozitív változásokat.

Az elemzés idézi Csorbai Hajnalkát, a cég stratégiai igazgatóját, aki kifejti, hogy a felszámolási és végelszámolási adatok nem mutatnak javulást. Az idén júliusban 290 építőipari céggel szemben indítottak felszámolási eljárást a hitelezők, míg tavaly júliusban 213 cég jutott erre a sorsra, vagyis a növekedés mértéke 36 százalék.

Az Opten adatai szerint ez jócskán meghaladja az első hat havi 22 százalékos ütemet, vagyis a felszámolások növekedése nemhogy lassult volna, inkább erőteljes gyorsulásról tanúskodnak a számok.

Hasonló jelenséget tapasztalt az Opten a végelszámolásoknál is. Tavaly júliusban 114 cég bezárásáról döntöttek a tulajdonosok, míg az idén júliusban 192 vállalat végelszámolása indult meg az építőiparban. A növekedés 68 százalék, szemben az első hat havi 52 százalékkal.

Az Opten szerint ebből is látszik, hogy júliusban nem enyhült az építőipari vállalkozásokra nehezedő nyomás, sőt az adatok tanúsága szerint még erősödött is.

Az Opten stratégiai igazgatója szerint júliusban is folytatódott az a tendencia, hogy mind több nagy árbevételű cég kerül felszámolás alá. Ez pedig mutatja, hogy az ágazatra jellemző vállalkozói láncok mind magasabb szintjein dőlnek be cégek. Ennek nyomán pedig egyre több kisebb cég kerül bajba a kifizetetlen számlák miatt, ami az eleve gyenge likviditás miatt újabb fizetésképtelenségi helyzeteket idéz elő.

Az Opten közleménye szerint júliusban 439 új építőipari vállalkozást jegyeztek be, ami 23 százalékkal kevesebb a tavalyi 572-nél. Az év első hét hónapjában 3.028 új céggel gyarapodott az ágazat, míg tavaly hét hónap alatt 4333 új bejegyzést regisztráltak: a visszaesés 30 százalékos.

(MTI) 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!