A vállalkozások finanszírozási lehetőségeinek szűkülése miatt 25 százalékról 40 százalékra nőtt az elutasított pályázati kezességigények aránya 2009 első félévében az előző év azonos időszakához képest - közölte a Start Tőkegarancia Zrt. (Start).
A beérkező pályázati kezességigények száma közel 30 százalékos emelkedést mutat - olvasható a közleményben. A válság jelentősen szűkítette a magyar vállalkozások finanszírozási lehetőségeit, sokan szembesültek likviditási problémákkal. Emiatt felértékelődött a fedezet lekötése nélküli finanszírozási lehetőségek jelentősége, és a korábban az európai uniós támogatásokkal kapcsolatban lekötött biztosítékok felszabadításának lehetősége, és fedezet nélkül igénybe vehető garanciatermékekkel történő helyettesítése.
A kezességvállalás elutasításának leggyakoribb oka a felszámolási veszély. Fedezet nélküli kezesként a Start Zrt. egy esetleges felszámolás során csak minimális megtérülést képes elérni, így a kezességvállalás szempontjából a legnagyobb kockázat az ügyfél felszámolásának kockázata a kezességvállalás futamideje alatt - mutat rá a közlemény. A megítélt támogatásokat leggyakrabban a kedvezményezett társaság felszámolása miatt követelik vissza.
Sok kezességi igényt azért utasítanak el, mert a vállalkozás az elnyert EU-s forrást szeretné közvetlenül likviditási problémáinak leküzdésére felhasználni, amelyre a támogatás összegének 40 százalékát elérő előleg igénybevétele ad lehetőséget. Ha a kedvezményezett az előleget nem a támogatott projekt megvalósítására, hanem saját likviditási nehézségeinek áthidalására veszi igénybe, akkor veszélybe kerülhet a kötelező időközi elszámolás, és vissza kell fizetni az előleget.
Az elutasítások további oka, hogy az igénylőnek nem áll még rendelkezésére a teljes forrás a beruházás befejezéséhez, vagy ha a rövidlejáratú hitelekkel rendelkező vállalkozások nehézségekbe ütközhetnek hitelkeretük megújításakor.
(MTI)