2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Európa választott, de még nem tudjuk mit. Annyit tudunk, hogy a görögöknél egy fő híja van az EU-IMF csomagot támogató ND-Pasok koalíciónak, a 150 helyett csak 149 székük lesz.

//www.ekathimerini.com/

A másik választás kisebb meglepetést hozott, a franciák egy Hollande-ot választottak elnöknek. Valójában pedig mindkét választás ugyanarról szólt: Európaszerte csökken a németek által propagált fiskális megszorításra épülő modell választói támogatottsága. Mint már sokszor írtam, a belső leértékelés, a megszorítás-recesszió-megszorítás spirál megugró munkanélküliséget és borzasztó társadalmi elégedetlenséget szül, és a francia, görög, spanyol, holland (!!!) politikai helyzet alapján nem fenntartható. Európának most választania kell: ha a németek nem hajlanak meg, és tovább erőltetik ezt a modellt, akkor Európa valóban széteshet. Ennél valószínűbbnek tartom, hogy felpuhítják a különböző paktumokat, és lelassítják a fiskális alkalmazkodást - éppúgy ahogy USA-ban tették, láthatóan eredménnyel, hiszen ott habár fennmaradt a nagy hiány, de a gazdaság lassú növekedésben van.

Akár sikerül a görögöknek kormányt alakítani (a győztes ND-nek csak 3 napja van erre!), akár nem, bizonyosnak látszik, hogy nagyon keményen harcolni fognak a paktum módosítása ellen, és lassabb kiadáscsökkentés mellett fognak lándzsát törni. Végső esetben pedig szóba kerülhet az eurózónából való kilépés is, bár ezt a lakosság többsége nem támogatja (még). Habár én úgy vélem, hogy a görögök a megszorítások nehezén túl vannak, és egy könnyített paktummal is elérik a fenntartható adósságpályát, és vissza tudják fizetni hiteleiket (az eurózónából való kilépés nélkül is), ám nagy kérdés, hogy Európa hogyan dönt: engedi-e a felpuhulást (nem csak nekik, hanem mindenkinek!), vállal-e még jelentősebb szerepet az ECB? Egyelőre úgy vélem igen, de nagyon komoly csaták lesznek, amit valószínűleg megsínylenek az európai eszközök. A felphulás-szcenárió alapvetően további pénznyomtatást, alacsonyabb hozamokat, gyengébb eurót kellene, hogy hozzon, a recessziós-deflációs környezete viszont továbbra is negatív a részvénypiacaiknak... 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!