1. A görög válság miatt még jobban megemelik az áfát a csehek
Petr Necas miniszterelnök a Mlada fronta Dnes című lapban a hétvégén kifejtette: "tekintettel az euróövezet súlyosbodó adósságválságára, szigorúbb intézkedéseket kell hoznunk az államháztartás konszolidálása érdekében."
2.Matolcsy: kevesebb adóbevétel, több kiadás várható
"...az évközi gazdasági folyamatok áttekintése során világossá vált, hogy az adóbevételek elmaradhatnak a tervezettől, ezen felül egyes kiadási előirányzatok teljesülése is meghaladhatja a költségvetési törvényben jóváhagyott összeget"
3. U.K. to Grow Less Than Previously Forecast
"...weak consumer spending and Europe’s sovereign-debt crisis cloud the outlook for the recovery...The U.K. recovery is failing to gain momentum as inflation at more than double the Bank of England’s target squeezes consumers’ incomes and the government cuts spending to reduce the budget deficit."
Következtetés
Még az olyan, viszonylag jó helyzetben lévő országoknak, mint Csehország is csökkentenie kell a költségvetési hiányt (az euróövezeti adósságválság miatt), éppúgy, ahogy Angliának is (hiába képes rá, és nyomtat is pénzt az angol jegybank, mégis költségvetési konszolidáció zajlik!). Egész Európában azzal kell szembesülnie az összes kormányzatnak, hogy a kötvénypiacok rákényszerítik őket (egyszerre mindenkit!!!) a hiány csökkentésére. Ez a szinkronizált megszorítás nagyon negatív növekedési hatásokkal jár. Ráadásul Európa számos országában a monetáris kondíciók is gyorsan romlanak, mivel a hitellehetőségek szűkülnek és drasztikusan drágulnak (és az ECB legutoljára még emelt is a kamatszintjén). Európa a fiskális és monetáris megszorítás harapófogójában van, amiből 2 dolog is következik: egyrészt jövőre recesszióba süllyedhet a kontinens (ez véleményem szerint egyáltalán nincs beárazva a részvénypiacokba), másrészt az ECB is hátraarcot kell, hogy csináljon, és meg kell próbálnia a monetáris kondíciók enyhítését (ez pedig az euróba nincs beárazva). Tudom, hogy erről már sokszor írtam (Melyik az a részvényindex, amely már visszatért a 2009-es szintekhez? A svájci), de a fentiek kiválóan alá is támasztják az elképzelésemet.
Természetesen jó szélkakasként én leszek az első aki menekülőre fogja, ha kiderül, hogy a piacok más irányba mennek :)
Erről jut eszembe, hogy nem lehet elégszer hangsúlyozni a kockázatkezelés fontosságát, amit kezdőként még sajnos nagyon alulbecsül szinte mindenki. 1997-98-ban egymás után 4-szer jó irányban álltam a piacokon (10-20%-nyi, komoly mozgásokat fogtam meg minden alkalommal), majd ötödjére tévedtem, és így 1998-ban lenulláztam magam: minden elúszott egy tévedésen (meg még egy kicsi). Ezzel szemben 2009-ben elég kevés dolgot láttam jól (mondjuk 10-ből 2-t) mégis sikerült enyhe pluszban zárni az évet, azaz több pénzem volt év végén, mint év elején. Óriási különbség, aminek egyetlen oka a nagyon szigorú, konzekvens kockázatkezelés volt. Ez a tőkepiaci jelenlét alfája és ómegája. Lehet sokféleképpen csinálni, de ha nem ez az alapvetése a befektetési tevékenységünknek, akkor előbb-utóbb kiterítenek úgyis...