3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány legújabb kiszivárgott/kiszivárogtatott ötlete, a pénzügyi tranzakciós adó a jelenleg megszellőztetett formájában óriási melléfogás lenne. A hírek szerint ugyanis a terv az, hogy az utalásokat, banki be- és kifizetéseket, pénzfelvételeket, pénztári forgalmat, csekkes fizetést, stb. büntetnék az új adóval. Egy ilyen adó hatása nyilvánvaló: az emberek kevésbé szívesen fognak bankolni, hanem amit lehet, azt készpénzben fognak intézni, mert azt nem adóztatja meg az állam. Ez természetesen abszolút ellentétes a gazdaság érdekeivel, hiszen a már amúgy is magas készpénzhasználat további növelése újabb lökést adna a feketegazdaság terjedésének.

Tudjuk, hogy Magyarországon a feketegazdaság erős jelenléte miatt "hagyományosan" magas a készpénzigény, a készpénz tartása a gazdaság méretéhez képest, a mellékelt tanulmányban számos ábra van erről:

//www.mnb.hu/Root/Dokumentumtar/ENMNB/Kiadvanyok/mnben_mnbfuzetek/WP_2011_10.pdf

Amennyiben a kormányzat büntetni fogja a banki tranzakciókat, akkor az természetes módon méginkább a készpénz felé hajtja majd a lakosságot, és nem titok, hogy a sok készpénzes tranzakció, amit senki nem lát, nem tud követni, a korrupció, az adócsalás és a bűnözés melegágya. Fejlődni vágyó országokban a cél a készpénzes fizetések csökkentése, az elektronikus növelése, ami nagyobb átláthatóságot, követhetőséget, javuló adómorált és csökkenő feketegazdaságot hozhat. Ezt úgy lehet elérni, ha elősegítjük az elektronikus fizetéseket és visszaszorítjuk a készpénzhasználatot - a fejlett, nyugati országokban igen erősen erre mennek. Ezzel a kormány állítólagos ötlete teljesen szembemegy. A sok vad találmány közül ez egy újabb olyan elképzelés, ami - ha bevezetik - csökkenteni fogja a növekedési potenciált, szürkíti a gazdaságot, azaz hosszútávon erősen negatív.

Pedig ez a történet valójában nem szól másról, mint arról, amit már a bevezetésük pillanatában tudni lehetett: a kormány - ha ragaszkodik egyéb elképzeléseihez - akkor nem tudja, nem tudhatja kivezetni a szektorális válságadókat, azok nélkül óriási lyukak lennének a költségvetésben. Ez a pénzügyi tranzakciós adó is csak a bankadó más verziója. A jövő évtől lassan kivezetendő bankadó helyett most egy más néven, más formában terhelnének adót a pénzügyi szektorra, azaz valóban kivezetik majd a bankadót, de helyette bevezetnek valami mást, ami ugyanannyit hoz. A többi szektorális különadót sem lehet természetesen kivezetni, az is nagyon hiányozna, ezért nyilván ugyanígy fognak eljárni majd a telekomadóval (ott lesz például percadó), meg a kiskeradóval (ott meg mondjuk perecadó).

Az elképzelés - ha igaz - nagyon rossz és nagyon káros.

/Véleményem szerint a helyesebb megoldás a költségvetés kiegyensúlyozására a hitelesség megteremtése lenne, ami sokkal többet hozhatna, mint a fent leírt barkácsolás. Alternatív verzió lenne az egykulcsos SZJA kulcsának megemelése és/vagy az SZJA-ból leírható ingatlanadó bevezetése is, mely utóbbi a korábban eltitkolt jövedelmekből származó vagyonokat megadóztatná - a klasszikus minimálbéres vállalkozó 8szobás házát - de a "rendes" fizetéssel bíró, normálisan adózóknak nem jelentene többletterhet. A fentinél egyébként szerintem még az ÁFA-kulcs 27-ről 30%-ra emelése is jobb lenne talán - bár ezen is lehet vitatkozni.../

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!