3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány által az elmúlt időszakban elkövetett unortodox lépések láttán a jóérzésű emberek minden bejelentést vegyes érzésekkel fogadnak. A miniszterelnök szerdai kijelentése, miszerint legyünk minél több dologból önellátóak talán nem csak nekem juttatta eszembe a Tanú című film néhány kulcsjelenetét.

Gumipitypang, gyapot, narancs, néhány termék, amelyet az ország közelmúltjában a politikusok felkaroltak kiváltandó az importot. Szerdán bejelentett új terv szerint a jövő évben az importkiváltást célzó fejlesztési program indul, melynek keretében olcsó finanszírozást biztosítanak azoknak, akik olyan terméket állítanak elő, amivel importterméket tudnak kiváltani.

Igazságtalan lenne azt állítani, hogy a gazdaság tökéletesen működik. Számos olyan termék, és terület van, ahol a vállalkozások külföldről szereznek be alapanyagokat, alkatrészeket, vagy félkész termékeket. Ennek természetesen számtalan oka lehet, ezek egyike -, amelyet a kormány most orvosolni kíván -, hogy a banki finanszírozás elapadása miatt (amelyben elévülhetetlen érdemeket szerzett a jelenlegi politikai irányítás) nem tudnak ilyen tevékenységbe fogni a vállalkozások.

Azonban, ha csupán ezt az egy aspektusát tekintjük a kérdésnek, könnyen félrevezető eredményre juthatunk. Érdemes lenne más nézőpontokat is megvizsgálni, így azt, hogy a magyar piacon a gazdaságos üzemméret kialakítható-e. Ha magas hozzáadott értékkel bíró termékről van szó, akkor a szükséges szürke állomány elérhető-e az országban? A jövőben lesznek-e az adott területen fiatal szakemberek, vagy az oktatási rendszer átalakítása őket is elsodorja. Milyen élőmunkateherrel jár a termék előállítása, ezeket hazánkban vagy a környező országban tudja versenyképesen előállítani egy vállalkozás? Milyen adminisztratív terhekkel kell szembenéznie itthon egy cégnek, és milyennel esetleg az országhatáron túl? A jelenlegi kiszámíthatatlan magyar gazdaságpolitika, az állandóan változó jogi és adózási környezet mennyire ösztönöz vállalatokat abban, hogy hosszútávú elképzeléseket valósítsanak meg? A sor tetszés szerint sokáig folytatható.

Figyelembe véve a fenti problémákat, és látva a hazai korrupciós helyzetet - mely nem igazán javult a mostani kormányt megelőző nyolc év időnként elképesztő állapotához képest - a kérdőjelek száma csak tovább szaporodik. Félő, hogy amikor dönteni kell, akkor valahogy az érdekeltek vélt vagy valós okokra hivatkozva nem a magyar gazdaság szempontjából racionális döntést hoznak, hanem megmosolyogtatóakat. (Már ha lesz még olyan, aki kínjában nevetni tud majd azokon.)

Félő tehát, hogy Pelikánként tekintünk majd a nagyívű fejlesztésekre, amikor új narancsültetvényeket avat a kormány. Virág elvtárs pedig elmagyarázza nekünk, hogy nem magunkat csapjuk be, hanem az imperialistákat.

kb

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!