2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Defláció vs infláció. Az európai adósságválságban egyre inkább egy deflatórikus világképet, recessziós-deflációs megoldást áraznak a piacok, mivel látják, hogy az ECB-ben nincsen hajlandóság az elinflálásra*.

Mivel pedig az ECB nem hajlandó pénzt gyártani, ezért marad az, ami az aranypénzrendszerben is volt, amikor egy ország nem tudott fizetni, túl nagy volt a hiánya: megugró kamatszint, összeomló reálgazdaság. Annak idején így zajlott az alkalmazkodás és most pont ugyanezt láthatjuk. Minden országnak magának kell kezelni a problémát súlyos megszorításokon keresztül. Tényleg nagyon hasonlít az aranypénzrendszer válságaihoz ez, érdemes tanulmányozni néhány ilyen pánikot (pl. 1907 vagy 1873, vagy 1890-93, stb.).

Mi történt akkoriban?

Az arany visszatartása végett az adott országok jegybankjai megemelték - gyakran durván - a kamatszintet, amivel jelentős pénz-szűkösséget idéztek elő és általában ez a reálgazdasági teljesítmény gyors összeomlását okozta. Végül ez depresszióhoz vezetett vagy ha a bankrendszer nagyon közel volt az összeomláshoz, akkor valamiféle pénzhelyettesítővel vagy más módszerekkel teremtettek pénzt, ideiglenesen felfüggesztették az aranystandardot, stb, és így jöttek ki a válságból.

Ennek megfelelően ma az állampapírhozamok emelkednek meg (és valószínűleg a bankközi kamatok és egyéb kockázati felárak is) ami hasonlóképpen súlyos károkat okoz a reálgazdaságban mint régen. Végül ha már nagyon nagy lesz a baj, valószínűleg majd az ECB nyomtat pénzt, de nem tartunk ott.

A piacokon az tükröződik, hogy érteni vélik az üzenetet: tart az az európai hozamdivergencia, segítségre nem számíthatunk az ECB-től, tehát jönnek a súlyos megszorítások, mélyrecesszió. Ezért esnek a részvényárak Európa-szerte, miközben pl. a Bund nem megy, és az euró sem gyengül (nyilván nem, hiszen az ECB keménykedik: ellentétben más jegybankokkal ők nem nyomtatnak!). És ezért esik az arany is: nincs jele nyomtatásnak. Ami viszont jó az eurónak, az rossz az áruknak és duplán rossz a részvényeknek. És rossz Magyarországnak is: a problémáink csak nőnek a külső kilátások romlásával...

*Szuperkemény csávók ezek, de azért végül ha nagy lesz a baj, majd lesz nyomtatás, de addig még lehet, hogy sokat kell szenvedni

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!