3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Volt kedd délelőtt egy kisebb izgalom a piacokon az IMF jelentésére, de délutánra már stabilizálódott a helyzet. Tulajdonképpen az IMF semmi olyat nem mondott, amit nem tudunk.

Akit érdekel, személyesen is bogarászhat a jelentésben, csak 250 oldal:

//www.imf.org/external/pubs/ft/weo/2012/02/pdf/text.pdf

Ami számomra egy gyors átfutás után kiemelendő volt az két dolog. Az első arra a mostanában sokat vitatott kérdésre vonatkozik, hogy vajon önmegsemmisítőek-e a megszorítások? Az IMF becslése alapján (41.oldal) 1%-nyi megszorítás 0,9-1,7%-nyi GDP-csökkenést okoz, míg a közgazdászok, gazdaságpolitikusok előrejelzéseik során rendszerint 0,5 körüli értéket vagy még alacsonyabbat használnak. Ez azért fontos, mert éppen ez az oka, hogy Európában is rendszeresen alulbecsülték a szükséges megszorítás mértékét, és emiatt kell újabb és újabb megszorításokat végrehajtani. Ha például egy gazdaságban a GDP értéke 100, a bevételek 40-en, a kiadások 45-ön vannak, azaz a költségvetési deficit a GDP 5%-a, és szeretnék a költségvetést egyensúlyba hozni, akkor nem 5%-nak megfelelő kiigazítást kell végrehajtani, mert az 5% megszorítás hatására (tegyük fel, hogy ezt úgy érik el, hogy a kiadásokat 40-re csökkentik, míg a bevételek továbbra is a GDP 40%-át teszik ki), komoly 4-5-6-7%-os GDP-csökkenés következik be, és az adóbevételek alacsonyabbak lesznek a vártnál. Ha pl. a GDP 5%-os csökkenést szenved el a megszorítás hatására, akkor a GDP 95, a bevételek 38-on lesznek, a kiadások 40-en, tehát továbbra is fenn fog állni 2%-os hiány, pedig a  megszorítást végrehajtotta a példabeli ország, tehát újabb megszorításra lesz szükség. Ráadásul az országok vezetői is szeretik politikai okokból a negatív sokkokat, adóemeléseket, kiadáscsökkentéseket egyrészt szétteríteni, másrészt végre sem hajtani, csak bemondani. Másrészt pedig a növekvő adók miatt nőhet az adóelkerülés, illetve egyéb másodlagos hatásai is vannak a megszorításnak, ezért könnyen lehet, hogy a fenti példában szereplő ország költségvetési egyenlege szinte semmit sem javul a megszorítás ellenére. Az EMU-periféria országai pont ebben a cipőben járnak.

A második fontos tény, hogy jövőre is mindenfelé megszorítások lesznek még, ergó növekedés nem lesz továbbra sem.

Kemény világ: növekedés nincs, tehát a részvényeknek, áruknak nem kéne jól teljesíteni, de a nullkamat és pénznyomtatás kihajszolja a befektetőket a reáleszközök közé, mert különben szép lassan elveszik a pénzüket a negatív reálkamatok révén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!