Az OECD 1,9 százalékos növekedésre számít 30 tagországában. A szervezet legutóbbi, őszi jóslatában 2,2 százalékos idei GDP növekedés szerepelt. Az OECD gyorsabb, 3 százalékos fellendülést csak 2004-ben vár.
A hazai kereslet több mint 7 százalékkal bővült a tavalyi választási évben, a GDP ennek ellenére mérsékelten nőtt, a versenyképesség pedig romlott. Ebben a gyors béremelés mellett a forint felértékelődésének is fontos szerepe volt. E tényezők együttesen a termékegységre jutó bérköltség OECD térségbeli leggyorsabb növekedését okozták 2002-ben Magyarországon, ami magával vonta a fizetési mérleg erőteljes romlását - olvasható. A folyó fizetési mérleg a 2001 évi GDP-hez viszonyított 3,4 százalékról 2002-re 4 százalékra növekedett.
A költségvetési hiány a GDP 8,4 százalékát érte el tavaly, aminek "jelentősen csökkennie kell 2003-ban, ha a kormány eleget akar tenni hazai és nemzetközi kötelezettségeinek". Az elemzés szerint a gyors béremelés és a forint felértékelődése miatt szinte alig emelkedett a bruttó hazai össztermék, a versenyképesség pedig romlott. A nemzetközi szervezet szerint jövőre gyorsulhat fel ismét a magyar gazdaság növekedése.
Kérdéses lehet a konvergencia-kritériumok teljesítése
Ha a magyar kormány eleget akar tenni hazai és nemzetközi kötelezettségeinek, akkor csökkenteni kell a hazai költségvetési hiányt - derül ki az OECD jelentéséből. A gazdasági szervezet szerint a világgazdaság lassan jut csak ki a pangás időszakából. Jóslataik szerint Magyarországon igen nehéz lesz teljesíteni az euróövezeti tagság kritériumait.