Az idei év első öt hónapjában 1 millió 71 ezer külföldi vendég 3,091 millió vendégéjszakát töltött el a kereskedelmi szálláshelyeken. A vendégek száma 1,1 százalékkal, a vendégéjszakák száma pedig két százalékkal maradt el az előző év január-májusi adatától.
Az első öt hónapban az Európai Unió országaiból érkezett vendégek három százalékkal kevesebb éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken, mint egy évvel korábban. A küldő országok turistái által eltöltött vendégéjszakákból az látható, hogy az osztrák, a német, a brit és az olasz vendégek kevesebb éjszakát töltöttek el Magyarországon, míg a román, az orosz és a spanyol vendégek által eltöltött éjszakák száma nőtt.
Az öt-, négy- és háromcsillagos szállodákban kismértékben, a két- és egycsillagos kategóriában 8-10 százalékkal, az ifjúsági szállókban egyötödével mérséklődött a külföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma, a többi szállástípust a vendégforgalom bővülése jellemezte. A turistaszállók és az üdülőházak jelentős mértékű, 31 százalékos, illetve 17 százalékos növekedésről számoltak be.
A belföldi vendégek száma az első öt hónapban 1,307 millió volt. A szállodák belföldivendég-forgalma összességében tíz százalékkal bővült, a növekedés a kétcsillagos egységek kivételével mindegyik kategóriát érintette. A négycsillagos egységekben közel egynegyedével, az ötcsillagos házakban 16 százalékkal nőtt az éjszakák száma. A szállodai belföldivendég-éjszakák 85 százalékát a három- és négycsillagos szállodák regisztrálták.
A szállodák átlagosan 44 százalékos szobakihasználtsággal működtek a megfigyelt időszakban, ami két százalékponttal meghaladta a 2006 azonos időszaki foglaltságot. Január-májusban közel hétmilliárd forint értékben váltottak be a szolgáltatóknál üdülési csekket, amelyből 4,6 milliárd forint értékű csekket a kereskedelmi szálláshelyek, 0,4 milliárd forint értékű csekket a magánszálláshelyek fogadtak el.