3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági társaság legfőbb ismérve, hogy üzletszerű gazdasági tevékenységre hozzák létre. Belföldi és külföldi természetes személyek, de jogi személyek is lehetnek alapítók, illetve beléphetnek ilyen társaságba.

(Mfor-montázs)

Egy cégalapításnál a nyereségre való törekvés a lényeg, nem elég, ha a tagok csupán gazdasági eszközöket fektetek bele.

A társaság létrehozása polgárjogi megállapodással jön létre, a felek szerződéses kapcsolatot alakítanak ki egymással. Az elkülönült tulajdonosok egymással mellérendelt viszonyban vannak, egyiknek sincs hatalmi lehetősége a másikat kényszeríteni. Akinek azonban 50 százalék+1 a tulajdonrésze, az túlsúlyba kerület, ezért fontos a kisebbségi jogok fokozott védelme.

A jogi személyiséggel nem rendelkező társaságoknak is van jogalanyisága, így a társaság maga perelhető és nem a tagok külön-külön.

Minél nagyobb a társaság, annál szükségesebb egy professzionális vezető réteg.

Céget bárki alapíthat, aki jogalanyisággal rendelkezik. Jó, ha tudjuk, hogy attól, hogy egy vállalatnak 100 százalékban külföldiek az alapítói, még a társaság a magyar jog szabályai alá tartozik. Korlátlan felelősséggel azonban valaki csak egyetlen társaságnak lehet a tagja.
Üzletszerű gazdasági tevékenységet csak azon társasági formákban lehet folytatni, amely formát a társasági törvény felkínál a piaci szereplők számára. Hiába létezik például a franciáknál betéti részvénytársaság, a hazai törvények ezt (egyelőre) nem teszik lehetővé.

A törvény megkülönböztet jogi személyiséggel bíró, valamint jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokat. Előbbieknek elkülönült szervezetük, vagyonuk, döntési mechanizmusuk, strukturált szervezetük van; ide tartozik például a Kft., valamint az Rt, míg az utóbbi kategóriába a betéti társaság vagy a közkereseti társaság sorolható.

Engedély kell a történelmi cégnévhez

A tagok személyesen is közreműködhetnek a társaság életében, így lehetőség van arra, hogy a szakmai tapasztalat adott esetben többletnyereséget eredményez, mint például a Kft. esetében. Azt, hogy mennyire személy-, illetve tőkeegyesítő egy cég, a társasági szerződés határozza meg. A legszemélyesebb társasági forma a Kkt., ahol mindenkinek korlátlan a felelőssége és az egyik tag magatartása kihat a másikra.

Köztes helyen szerepel ebben a tekintetben a Bt., amelynek korlátoltan és korlátlanul felelős tagja is van.

A leginkább tőkeegyesítőnek az Rt. minősül, itt ugyanis a tagok személyes tulajdonságai egyáltalán nem rúgnak labdába.

Méret alapján is különbséget tehetünk az egyes gazdasági formációk között. A legkisebb a betéti társaság, míg az Rt. jóval bonyolultabb szervezettel működik, noha létezik egyszemélyes Rt. is. A közepes méretű vállalkozások táborát pedig a Kft. erősíti.

Az egyszemélyes társaság egyik kiemelt előnye, hogy ilyenkor magunk írhatjuk meg a létesítő okiratot, nem kell megfelelünk senki másnak, csupán a jogszabályoknak.

Az alapító okiratban mindig fel kell tüntetni mindenekelőtt a társaság cégnevét, székhelyét és tevékenységi körét. A cég székhelyénél mindig címet, és nem postafiókot kell megjelölni. A telephely pedig – ellentétben a fiókteleppel - a székhellyel azonos közigazgatási egységben található.

A cégnévben a cégforma feltüntetése mellett utalni kell a vállalkozás egyediségére. Ma már nem él azonban az a korábbi kitétel, hogy a vállalkozás nevében utalni kell a társaság tevékenységére. Ha történelmi vagy közigazgatási nevet akarunk szerepeltetni a cégnévben, ahhoz viszont engedély kell.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!