5p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Baj van Kínában. A 2008 óta mesterségesen felpörgetett gazdaságban valószínűleg rendkívül sok rossz adósság halmozódott fel, amely immáron a bankokat is nyomasztja, nem véletlen, hogy árfolyamuk sokat esett az elmúlt hetekben. A kínai állam hosszú idő óta először beállt a piacra bankrészvényt venni, hogy ezzel leheljen ismét életet és bizalmat a szektorba. Ez azonban elkésett lehet.

Kína lassul, és ha nincs elég nagy növekedés, akkor sok, most még jónak tűnő hitelről fog kiderülni, hogy nem olyan csudajó. Kína nem fogja tudni megmenteni a világot a recessziótól, mert saját bajával lesz elfoglalva. Ez az, ami miatt az európai és amerikai tőzsdei emelkedés ellenére is például a Hang Seng index még egyhónapos csúcsra sem tudott menni, és emiatt gyenge viszonylagosan a réz és az olaj is.

A jelenlegi tőzsdei áresés euró-paraként indult, most azonban tovább terjedt. Kiderült, hogy Európában és Amerikában még talán nincs recesszió, pedig itt már komoly félelmek voltak. És közben kiderült, hogy a jobbnak tartott feltörekvő országok korántsem állják olyan jól a sarat (elsősorban Kína). Minden attól függ, hogy a valóság és a várakozások milyen viszonyban állnak egymással: mivel Európában már sokan Armageddonra készültek, így az is elegendő az emelkedéshez, ha kiderül, hogy a régió valahogy túléli a következő évet. Ellenben Kínában nagy növekedés nélkül bajok lehetnek.

Azt gondolom nem kell "aggódni", Európában megtörténik majd a recesszió - de csak akkor, amikor a kormányzati megszorítások hatásai begyűrűznek. Ez inkább 2012-re várható, addig meg lehet próbálni hinni benne, hogy ez nem következik be: emiatt van jelenleg árfolyam-emelkedés. Amíg ezt megerősítő adatok jönnek ki, addig - hiába a hosszabbtávú borús kilátások - lehet reménykedni, hogy elkerüljük a legrosszabbat, és addig tarthat az emelkedő, korrigáló fázis. A rendkívül alulsúlyozott Európába - elsősorban a szinte mindenki által túlsúlyozott Ázsiából - visszasúlyozgatnak, és ez a folyamat sem lesz feltétlenül gyors. Ugyanakkor a világ lassulása zajlik, ebbe becsatlakozik Kína is, amint azt a gazdasági adatok, az árupiacok és kínai részvénypiacok mutatják. A kínai államilag generált hitelbuborék még sok baj forrása lehet a következő években.

Többet nyújtunk, mint egy hagyományos kereskedési rendszer  

Korábban azt írtam, hogy nézzük meg, hogy a medvepiaci emelkedésben (ami véleményem szerint most zajlik) melyik eszköz hogyan teljesít, mert ebből sok következtetést lehet levonni. Természetesen amíg a korrekció nem ér véget addig talán korai lenne ítéletet mondani, pláne, hogy az ilyesfajta korrekciók gyakran simán eltartanak 6-8-10 hétig, és ez a korrekció csak október elején indult - így lehet hogy akár egész évben kitart. Egyelőre a fentieken túl mindenesetre az látszik, hogy a közép-kelet-európai devizák gyengék, a forint is velük együtt. Ennek valószínű oka, hogy rájöttek: Európa lassulása elöl itt sem lehet elbújni, a régió országai globális növekedés híján erősen sérülékenyek, ez jól látszik Magyarországon is. Továbbá fontos, hogy az árupiacok gyengélkedése miatt ismét nem az inflációs nyomás az erősebb, hanem a dezinflációs: ez gyengítheti az eurót.

MÁS:

Gazdaságpolitika témakörben érdemes lenne a hazai döntéshozóknak is elolvasni a lett pénzügyminiszterrel készült interjút:
//privatvagyonkezeles.hu/alapblog/37-zentuccio/435-az-adossagleepites-a-megszoritasok-sikerehez-eloszor-az-allamnak-kell-visszafognia-magat

Mit tettek? Kiálltak a nép elé, mellébeszélés, lózungok, nagy jelszavak helyett elmondták, hogy gáz a helyzet, elővették a fejszét, és rendberakták az országot. És a nehézségek ellenére újraválasztották őket, mert a nép megértette, hogy jó úton járnak.

Néhány kiemelés tőlem:

"Nagy szavakkal élve: az általam is fémjelzett koalíció pártjainak vezetőivel együttesen kiálltunk a nép elé és elmondtuk nekik részletesen, mire készülünk, mire kell felkészülniük. Ez volt az alapja mindennek. Ezt megelőzően azonban teljes körűen feltártuk a valós helyzetet, amire példátlan társadalmi vita vette kezdetét... Nálunk sokkal súlyosabb helyzet alakult ki, mint Magyarországon. Az egy főre jutó adósság tekintetében – sajnos – tulajdonképpen szinte világbajnokok lettünk...A hitelünket továbbá megalapozta az is, hogy az összes miniszter, maga a miniszterelnök, az államfő, minden parlamenti képviselő lemondott javadalmainak túlnyomó részéről. Nagy részünk lemondott a hivatali kocsiról is. Ma körülbelül negyven százalékkal keresek kevesebbet, mint néhány évvel ezelőtt.

Az államapparátus radikális leépítése, mely folyamat javában tart még, sokkal nehezebb dió volt persze. A hivatalnok réteg fele veszíti el állását ebben a folyamatban. A maradók jövedelme harminc-negyven százalékkal csökken. Gyorsan és biztosan átállunk az elektronikus úton történő országirányításra...A másik, egészen friss adat, amely igazolja, hogy a sokkterápia, a rendkívüli áldozatok meghozhatják gyümölcseiket – természetesen a rendkívül negatívból erősen pozitívba átcsapott gazdasági növekedési ütem mellett – az az, hogy beindult, mégpedig meglepően erőteljesen, az ingatlanpiac. Sehol Európában – viszonylagosan – nem vett fel nép annyi lakáshitelt, általában áruhitelt, mint a mi országunkban. És sehol nem dőlt be ez az egész olyan rémségesen, mint nálunk. Most azonban az adásvételek szaporodásával párhuzamosan fél-háromnegyed év leforgása alatt mintegy 10-15-20 százalékos ingatlanár-emelkedésnek vagyunk tanúi...

A munkanélküliek aránya – természetesen ebben szerepe van az elvándorlásnak is – csaknem 20 százalékosról 11 százalékosra esett vissza...Hogy mit hoz a közeljövő Európában, az eurózónában? Valószínűleg a gazdaságok visszaesését. Nagy valószínűséggel mások is fogják követni a lett modellt. Szerintem az euró körüli válság nem mélyült volna el ennyire, ha Görögország – a megannyi differencia dacára – alapvetően ugyanúgy és ugyanakkor kezdett volna hozzá a nemzetgazdasága belső leértékeléséhez, mint ahogyan és amikor mi tettük."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!