3p

Bizonyára mindannyian találkoztunk már - főleg karácsony előtt - kétes minőségű, gyanús kiszerelésű, netán egészségre ártalmas játékszerekkel, például vízben oldódó dinoszaurusszal, amelyről különböző darabkák válnak le, vagy magukat gyümölcsnek álcázó radírgumival, esetleg villogó cumival. A gagyi játékszerek közül számos árucikk okoz fulladást, égésveszélyt, de mérgező játékokból sincs hiány. Mfor.hu háttér.

A problémás áruk többsége kínai (Mfor-montázs)

A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) több mint kétszáz terméket vont ki a forgalomból az elmúlt negyedév során; ennek negyven százalékát tették ki gyermekruhák- és játékok. A kifogásolt termékek többsége Kínából érkezik hazánkba és Európa más országaiba.

Hiányos címkék, veszélyes babák

Ami a kétes minőségű játékszereket illeti, kínálatuk az adventi időszakban Magyarországon is megsokasodik. A termék címkéje gyakran hiányos, a vásárló alulinformált, például a forgalmazó kilétét illetően, de gyakran elmulasztják az eladók a számlaadási kötelezettséget is. A gyanútlan vásárló pedig ott áll tanácstalanul, és azt se tudja, kihez forduljon.

Nem állunk jobban a gyermekruhák terén sem. A Hatóság ellenőrei 204 csecsemő- és kisgyermek ruházati terméket forgalmazó üzletet vizsgáltak, és több mint 86 százalékban találtak címkézési hiányosságokat. A termékek 45 százalékát nem látták el a jogszabályoknak megfelelő tájékoztatással, s rengeteg olyan baba- és gyermekholmi kapható, amely nem üti meg a biztonsági követelményeket.

Gyakran találkozhatunk például olyan kabátkával, amelynek kapucnijában összehúzó zsinórt helyezett el a gyártó, amely köztudottan fojtási- és fulladásveszélyt rejthet magában.

Milliós bírságok

Az NFH 259 esetben összesen több mint ötvenmillió forintos fogyasztóvédelmi bírságot, négy esetben összesen 140 ezer forintos reklámfelügyeleti bírságot, két esetben pedig összesen hatvanezer forint értékben szabálysértési bírságot szabott ki.

Az Európai Bizottság november 22-én közzétett jelentése szerint továbbra is jelentős problémák vannak ezen a téren, különösen az alsóbb piaci szegmensben - annak ellenére, hogy hatékony intézkedések történtek a játékok visszahívása érdekében és Kína is jelentős előrelépést tett a játékok biztonságosabbá tételéért.

Meglena Kuneva fogyasztóvédelmi biztos szerint a Bizottság átfogó ellenőrzést végzett az Európába érkező termékek között, különös figyelmet szentelve a Kínából érkező importra.

A Bizottság ezenkívül technikai támogatást és a képzést nyújt majd a kínai hatóságoknak, és tanulmányt készít a távol-keleti országban jelenleg alkalmazott termékbiztonsági ellenőrzési mechanizmusokról.

Biztonsági paktumot kötnének

A jelenség nem új keletű. Brüsszel már 2006 elején termékbiztonsági együttműködési megállapodást írt alá Kínával, amely Peking számára hozzáférést biztosít az EU termékbiztonsági és riasztó rendszeréhez, a RAPEX-hez.

A kínai hatóságok így nyomon követhetik a veszélyesnek minősített és piacról visszavont termékeket, értesíthetik a kínai gyártókat, és intézkedhetnek a termékek előállításának módosításáról.

A Bizottság mindenesetre 2008 első negyedévében felülvizsgálja a játékokról szóló irányelvet. Az EB konkrét intézkedéssorozatot, úgynevezett "biztonsági paktumot" is szeretne elfogadni 2008-ban, amelyben a gyártók, az importőrök és a forgalmazók is részt vennének. Ennek célja az elveszettnek látszó fogyasztói bizalom visszanyerése.

Simon Rita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!